ГоловнаСуспільствоЖиття

Що не так з українським бебі-боксом

Батькі, які отримали перші в Україні бебі-бокси, обіцяні урядом, розміщують їх відеоогляди в інтернеті. LB.ua також з цікавістю подивився, які дарунки держава підготувала для немовлят.

Загалом "Пакунок малюка" справляє гарне враження - яскрава і міцна коробка, яку можна використовувати як колиску (хоча деякі користувачки інтернету, як я дізналася з коментів, вважають пропозицію покласти дитину в коробку принизливою і абсолютно неприйнятною), адекватний комплект одягу, набір симпатичних пелюшок, які точно стануть в нагоді.

Також у комплекті є матрасик для коробки, дитячі манікюрні ножиці, термометр для ванни, електронний термометр, пачка вологих серветок, брязкальце, пелюшки і ковдра.

Все це дійсно згодилося б молодим батькам, якби вони отримали бебі-бокс тоді, коли його отримують батьки в інших країнах - одразу після народження дитини в пологовому будинку. Але наразі батьки отримують пакунки в соцслужбі (або їм привозять його додому) за тиждень-два після народження дитини. Тобто, за цей час їм вже були потрібні і ножиці, і термометри, і ковдра, і кілька комплектів одягу для новонароджених. Тож держава просто викидає гроші, пропонуючи батькам те, що вони вже купили.

Згідно з постановою Кабміну, батьки мають отримати "пакунок малюка" не пізніше ніж 30 днів з дня народження дитини. Проте 30-денним малюкам цей пакунок навряд стане в нагоді.

З одягу 50-56 розміру більшість малюків виростає протягом місяця. Те саме стосується підгузків. Навіщо потрібні чотири пачки підгузників по 24 штуки 1-го розміру для дітей вагою від 2 до 5 кг? Деякі малюки вже при народженні важать під 5 кг (і починають з одягу 62-го розміру). Тож на майбутнє відповідальним чиновникам варто замінити хоча б половину підгузків першого розміру на другий, а якщо вони збираються видавати бейбі бокси 30-денним дітям - то давати лише другий розмір підгузків.

Втім, Міністерство соціальної політики обіцяє, що вже дуже скоро комплекти видаватимуть в пологовому, як і має бути.

Тепер - найцікавіше. Заявлена вартість пакунку - до 5 тисяч гривень. Проте вміст коробки, м’яко кажучи, не тягне на цю суму - за ці гроші можна було б купити бебі-бокс собі, своїй сестрі і братовій.

LB.ua звернувся за коментарем до Міністерства соціальної політики. Керівник Директорату соціальних послуг та інтеграції Юлія Гайдаржи розповіла, що 5 тисяч - це лише максимально можлива вартість пакунка, а реальна вартість "Пакунка малюка", який сьогодні видають батькам - близько 3 700 грн.

Втім, і це трохи забагато для такого набору. LB.ua подивився, скільки коштують аналогічні товари в інтернет-магазинах. Розберемо по пунктах.

 1. Чотири пачки підгузків Helen Harper по 24 штуки, 1 розмір - 388 грн (а зі знижкою можна купити і 352 грн)*.

 2. Серветки Chicolino, 60 штук - 15,88 грн (округлюємо до 16).

 3. Вкладки в бюстгалтер Helen Harper, 2 упаковки по 30 штук - 120 грн.

 4. Пінка для купання Johnson's Baby, 500 мл - 99 грн.

 5. Брязкальце Lindo - 35 грн.

 6. Електронний термометр с мягким носиком Panda - 110 грн.

 7. Ножиці Lindo - 35 грн.

 8. Термометр для води Lindо - 29 грн.

 9. Крем Lindo від тріщин на сосках - не вдалося знайти його в продажу навіть на сайті виробника, але дитячий крем Lindo коштує 22 гривні. Добре, закладемо з запасом - 50 грн.

 10. Дві пари дитячих шкарпеточок - 40 грн.

 11. Тонкий плед - 160 грн.

 12. Рушник з куточком - 200 грн.

 13. Муслінова пелюшка - 100 грн (так, українського виробництва і дуже схожа на ту, яка є в бейбі боксі - https://prom.ua/p706141562-muslinovaya-pelyonka-90h80.html).

 14. Вологонепроникна пелюшка - 132 грн.

 15. Тонка пелюшка - 40 грн.

 16. Байкова пелюшка - 55 грн.

 17. Ковдра - 326 грн

 18. Повзунки 2 пари - 100 грн (зі знижкою можна й дешевше купити).

 19. Два бодіка з довгим рукавом - 224 грн (теж якщо без знижки).

 20. Два бодіка з коротким рукавом - 200 грн.

 21. Дві шапочки - 34 грн.

 22. Два сліпа (“люденятка”) - 300 грн.

Все. Рахуємо: 2 793 грн. Плюс коробка, яку можна використовувати як колиску, і матрасик до неї (це шмат поролону в наматраснику). Якщо врахувати, що речі для бейбі-боксів купувалися оптом, його вартість має бути ще меншою - максимум тисячі дві.

Що цікаво, тендери при закупівлі товарів для бейбі-бокса не проводилися, оскільки це проект Міжнародної технічної допомоги. Хай вас не оманює слово допомога - кошти бюджетні. Діє наступна процедура: обласні держадміністрації перераховують кошти проекту Управлінню Організації Об'єднаних Націй з обслуговування проектів (UNOPS/ЮНОПС), і далі закупівлею займається вже ця організація.

“Коли йдеться про проект Міжнародної технічної допомоги, всі послуги, які надає проект ООН, не підпадають під дію наших нормативних документів, - пояснила відсутність тендера Юлія Гайдаржі. - Є відповідний висновок Міністерства економічного розвитку і торгівлі, яке проводило експертизу і зареєструвало всі нормативно-правові акти”.

Наостанок - про зовсім сумне. Словосполучення "бебі-бокс" має ще одне значення - так називають коробки, де можна анонімно лишити небажане немовля. Проте ці два поняття перетинаються лише як омоніми - для дітей, від яких відмовились батьки, "Пакунки немовлят" не передбачені. Про це свідчить відповідь на запит, яку LB.ua отримав від Мінсоцполітики.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook і Twitter