ГоловнаПолітика

КС знову відмовився розглядати конституційність земельного мораторію (оновлено)

Судді вдруге самоусунулися від вирішення суперечливого питання.

КС знову відмовився розглядати конституційність земельного мораторію (оновлено)
Фото: Макс Требухов

Конституційний Суд відмовився оцінювати конституційність мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення.

На сайті суду йдеться, що 1 листопада Велика палата КС на засіданні розглядала питання про відкриття конституційного провадження за конституційним поданням 69 депутатів Верховної Ради щодо відповідності Конституції (конституційності) положень пунктів 14 і 15 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу.

Ухвалено постанову КС про відмову у відкритті конституційного провадження у справі.

Оновлення. Конституційний суд відмовився розглядати депутатське подання щодо конституційності заборони на купівлю-продаж сільськогосподарських земель через те, що воно не відповідало вимогам закону.

"У конституційному поданні не наведено обґрунтування тверджень щодо неконституційності положень пунктів 14, 15 розділу X "Перехідні положення" Кодексу (Земельного кодексу України - ред.), що є підставою для відмови у відкритті конституційного провадження у справі згідно з пунктом 3 статті 62 закону України "Про Конституційний Суд України" - невідповідність конституційного подання вимогам, передбаченим цим законом", - йдеться у постанові палати КСУ від 1 листопада, оприлюдненій на сайті КСУ.

Згадані положення Земельного кодексу передбачають фактичне продовження заборони на купівлю-продаж або інше відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення.

У постанові зазначено, що "суб'єкт права на конституційне подання, стверджуючи про неконституційність оспорюваних положень Кодексу, обмежився цитуванням положень частини першої статті 41 Конституції України, пунктів 14, 15 розділу X "Перехідні положення" Кодексу, навів практику Європейського суду з прав людини й юридичні позиції Конституційного суду України, але не обґрунтував взаємозв'язок між змістом зазначених положень Кодексу та статті 41 Основного закону України".

Це вже друга відмова Конституційного Суду щодо цього питання. Вперше він відмовився відкривати провадження в лютому 2018 року.

Нагадаємо, мораторій на продаж землі вперше ввели в 2002 році терміном на п'ять років. Його розглядали як тимчасовий захід, обумовлений тодішнім хаосом на ринку землі. Відтоді мораторій кілька разів продовжували, востаннє - до 1 січня 2019 року.

Скасування мораторію вимагає Міжнародний валютний фонд і підтримують провідні українські економісти. Натомість президент Петро Порошенко визнав, що поки не бачить шансів зняти мораторій на продаж сільгоспземель.

В.о. міністра аграрної політики Максим Мартинюк вважає, що "політичне вікно" для запровадження ринку землі з'явиться не раніше ніж 2020 року.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook і Twitter