ГоловнаПолітика

Порошенко підписав зміни до Конституції

Нововведення в Основному законі в частині правосуддя наберуть чинності завтра.

Порошенко підписав зміни до Конституції
Фото: apostrophe.com.ua

Президент Петро Порошенко підписав закон про зміни в Конституції України в частині правосуддя.

Про це він сказав, виступаючи на урочистому засіданні Ради з нагоди Дня Конституції.

За його словами, нова Конституція набуде чинності завтра.

Ці зміни покликані забезпечити деполітизацію і незалежність судової влади, а також перезавантаження судового корпусу.

Питання призначення суддів буде передано Вищій раді правосуддя (ВРП), новому органу судової гілки влади. Вища рада правосуддя повинна буде здійснювати відбір суддів для всіх судів України на конкурсній основі, її рішення про призначення і звільнення суддів повинні затверджуватися президентом. Він же буде розглядати питання затримання та арешту суддів.

Читайте: Рада прийняла основний законопроект судової реформи. Пропозиції про створення і ліквідацію судів будуть вноситься в парламент президентом за поданням ВРП.

До складу ВРП буде входити 21 член, десять з яких вибирає з'їзд суддів, по два члени призначає президент, Верховна Рада, з'їзд адвокатів, Всеукраїнська конференція працівників прокуратури, а також з'їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ з числа вчених-правознавців.

Конституційні поправки обмежують імунітет суддів до функціональних. Це означає, що їм гарантується недоторканність за рішенням в залі суду, але у всіх інших випадках їх прирівнюють до звичайних громадян.

На конституційному рівні визначаються підстави для звільнення судді. У тому числі суддю можна буде позбавити посади, якщо він не зможе підтвердити легальність своїх доходів.

Також поправки до Конституції передбачають кваліфікаційне оцінювання суддів за трьома критеріями: професіоналізм, доброчесність і відповідність правилам етики.

Зміни Конституції в частині правосуддя також зачіпають прокуратуру. Її основною функцією буде підтримка державного обвинувачення в суді. При цьому в один ряд з прокуратурою ставиться адвокатура, що має забезпечити рівність і змагальність судового процесу.

Зміни до Конституції передбачають право громадян звертатися зі скаргою до Конституційного суду.

Нагадаємо, що це вже шоста зміна Конституції України.

Вона була прийнята в 1996 році.

У 2004 році в результаті конституційної реформи було внесено поправки, які послаблювали владу президента.

У 2010 році Конституційний суд скасував цю реформу і повернув Конституцію 1996 року.

У 2011 році в Конституцію внесено поправки, що подовжують термін повноважень Верховної Ради і місцевих Рад з 4 до 5 років.

У 2013 році в Конституцію внесено поправки, що розширюють повноваження Рахункової палати в частині контролю за надходженнями до державного бюджету, скасовані в результаті конституційної реформи 2010 року.

Нарешті на початку 2014 року Верховна Рада проголосувала за повернення до Конституції України за редакцією 2004 року.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook і Twitter