Харлан Ольга Геннадіївна

Українська фехтувальниця на шаблях, олімпійська чемпіонка 2008 року

Харлан Ольга Геннадіївна

Місце народження

Народилася 4 вересня 1990 року в місті Миколаїв.

Освіта

У рідному місті вона отримала диплом місцевого училища фізичної культури.

Кар'єра

Ольга росла активною дівчинкою. Спочатку мама і тато віддали її на бальні танці. Але через те, що батьки не мали коштів оплачувати тренування і костюми, Харлан залишила танці. Зате в 2001 році вона стала займатися фехтуванням на шаблях, де тренуватися можна було безкоштовно. Оля закохалася в цей вид спорту після першого ж тренування.

Уже через рік Харлан дебютувала на дорослих змаганнях, на Кубку України. Тоді Ольга посіла останнє місце. Однак поразка її не тільки не засмутила, але і стала певним стимулом.

Скоро уродженка Миколаєва домоглася того, чого в історії України в настільки короткі терміни не домагалася жодна спортсменка: вже в 2003 році Ольга стала володаркою Кубка України, залишивши позаду себе більш досвідчених спортсменок.

У наступному році українка взяла участь в чемпіонаті Європи серед юніорів. Шлях до фіналу у Харлан був складний. У чвертьфіналі та півфіналі вона поступалась 11:14, однак одержувала вольові перемоги. Зрештою Ольга завоювала срібло. У 2005 році українка посіла третє місце на юніорському чемпіонаті світу. У чотирнадцять років вона стала майстром спорту міжнародного класу.

У сезоні 2005/2006 Харлан перемогла на декількох етапах юніорського Кубка світу, а також взяла дві бронзи. Однак чемпіонат світу їй довелося пропустити через травму. На континентальній першості Харлан не вистачило до золота всього одного уколу. У фіналі Ольга поступилася росіянці Софії Великій з рахунком 14:15.

У 2007 році українка стала чемпіонкою світу серед юніорів. Крім того, в складі української збірної вона стала переможницею Кубка світу. Також в командних турнірах світової і європейської першості українки з Ольгою завоювали срібло.

У 2008 році Харлан разом з Оленою Хомровою, Галиною Пундик та Ольгою Жовнір взяла участь на Олімпійських іграх в Пекіні. Дійшовши до фіналу, українки у вирішальному поєдинку зустрілися з китаянками.

Після перших сутичок українки програвали в десять уколів. Але завдяки Олені Хомрової та Ольги Харлан вони не тільки відіграли великий розрив, але і зуміли здобути вольову перемогу 45:44. Таким чином, Ольга в 17 років завоювала золоті медалі Олімпіади.

У 2009 році Харлан у фіналі чемпіонату Європи перемогла росіянку Катерину Дьяченко 15:10. На тому ж турнірі в складі збірної Ольга знову була кращою. У вирішальних поєдинках українки перемогли росіянок з рахунком 45:31.

А ось на світовій першості Харлан у фіналі була бита американкою Маріель Загуніс (6:15). Зате в командному турнірі українки знову виявилися сильнішими за всіх.

Наступного року Ольга взяла три етапи Гран Прі та виборола друге місце ще на одному. У світовому рейтингу вона піднялася на другу сходинку. Правда континентальну першість в одиночці Харлан провалила, зайнявши лише п'яте місце. Але в командному змаганні збірній України знову не було рівних.

У тому ж 2010 році Ольга знову поступилася Загуніс і була другою на чемпіонаті світу. Також сріблом задовольнялася й збірна України.

У 2011 році на континентальній першості в фіналі особистого турніру Харлан перемогла полячку Олександру Соху. У команді шаблі українки були другими. Тоді вони поступилися італійкам.

На чемпіонаті світу в особистій першості Харлан завоювала бронзу, а в команді — знову срібло. На цей раз українки програли росіянкам. У тому ж році Ольга була найкращою на Універсіаді.

У 2012 році в одиночці на чемпіонаті Європи Харлан відстояла титул кращої шаблістки Старого Світу. У командній шаблі, як роком раніше, українки були лише другими. На лондонській Олімпіаді Ольга в півфіналі поступилася Софії Великій, а в матчі за третє місце перемогла Маріель Загуніс і завоювала бронзу.

У 2013 році в одиночці Ольга стала чемпіонкою світу і Європи. Також золоту нагороду завоювала в командному турнірі світової першості. А ось на чемпіонаті Європи українки виявилися другими. У тому ж році Ольга вдруге перемогла на Універсіаді. У 2014 році Харлан знову була кращою, як на турнірі Старого світу, так і на світовій першості.

Але після цього успіху золото чемпіонату світу Харлан завоювала тільки в 2017 році. До цього вона тільки в 2015 році була другою. А ось чемпіонат Європи їй підкорився лише в 2019 році. У тому ж році вона перемогла й на чемпіонаті світу.

Крім того, в 2015 році вона стала кращою на Європейських іграх. На Олімпійських іграх в 2016 році українки в командній шаблі завоювали тільки срібло. А в особистому турнірі Харлан замкнула трійку кращих.

У 2020 році через пандемію коронавірусу більшість турнірів були перенесені або скасовані. Того року Ольга встигла перемогти тільки на етапі Кубка світу в Монреалі.

В 2021 році Харлан стала єдиною українкою, яка змогла потрапити на Олімпіаду. Однак, будучи фавориткою змагань, Ольга вилетіла вже після першої сутички, програвши китаянці Ян Хен'юй з рахунком 12:15. Після сенсаційної поразки українська шаблістка повідомила, що хоче морально відпочити і пожити трохи без шаблі.

На батьківщині шаблістку цілих дванадцять разів визнавали найкращою спортсменкою місяця. Міжнародна федерація фехтування п'ять разів визнавала українську спортсменку кращої в світі. У 2020 році Харлан розповіла, що вісім років тому перестала рахувати свої медалі, коли їхня кількість перевалила за сто штук.

Політична діяльністьУ 2010 році Ольга була обрана від Партії регіонів до міської ради Миколаєва. Через два роки від тієї ж політсили вона балотувалася на парламентських виборах. На момент виборів Ольга обіймала посаду спортсмена-інструктора штатної збірної команди з фехтування при Міністерстві з питань сім'ї, молоді та спорту.

Але її 194-й номер виявився непрохідним. Після Євромайдану спортсменка залишила фракцію «регіоналів» миколаївської міськради.

У 2014 році Харлан ще раз пробувала стати депутатом. На цей раз вона йшла в списку Партії зелених на виборах до Київської міської ради. Однак ця політсила не набрала прохідні три відсотки. Пізніше Ольга зізналася, що досвід в політиці у неї був гірким. Після цього спортсменка дала собі обіцянку у політику більше не лізти.

Сім'я

Батьки спортсменки працювали на заводах. Крім того, у молодості Геннадій Харлан захоплювався вітрильним спортом.

З 2014 по 2018 рік Ольга була одружена із шаблістом Дмитром Бойко, призером чемпіонатів світу. У 2019 році вона почала зустрічатися з іншим шаблістом — італійцем Луїджі Самеле. Він триразовий чемпіон континентальної першості, а також призер кількох чемпіонатів світу та Олімпіади.

Державні нагороди

Орден «За заслуги» I ст. ; Орден «За заслуги» II ст. ; Орден «За заслуги» III ст;Орден княгині Ольги I ст.; Орден княгині Ольги II ст.; Орден княгині Ольги III ст. Лауреат Премії Кабінету Міністрів України за особливі досягнення молоді у розбудові України (2009).

14.04.2017