Меркель Ангела

Федеральний канцлер Німеччини (2005-2021)

Меркель Ангела

Місце народження

Меркель народилася 17 липня 1954 року у Гамбурзі, що тоді належав до Західної Німеччини. У ранньому дитинстві батьки А. Меркель переїхали до Східної Німеччини.

Освіта

1978 року закінчила фізичний факультет Лейпцизького університету, 1986 року захистила дисертацію та отримала науковий ступінь з квантової хімії і працювала як науковець до 1989 року.

Від 1978 до 1990 року працювала в Центральному інституті фізичної хімії Академії наук НДР.

Політична кар'єра

У політику Ангела Меркель прийшла після падіння Берлінської стіни. Події, що відбувалися в Німеччині наприкінці 1980-х – на початку 1990-х, захопили її. У 1989 р. вступила в організацію Демократичне пробудження, через рік стала її прес-секретарем, а через кілька місяців обійняла ту ж посаду у першому та останньому некомуністичному уряді НДР.

Заради правлячої у ФРН партії Християнсько-демократичного союзу вона залишила Демократичне пробудження і після об'єднання Німеччини стала депутатом Бундестагу від ХДС. Гельмут Коль став першим політичним лідером Німеччини, який серйозно ставився до Ангели Меркель.

В уряді Гельмута Коля Меркель стала міністеркою у справах жінок і молоді. Від 1991 року А. Меркель віцеголова Християнсько-демократичного союзу. 1994 року перейшла на посаду міністерки навколишнього середовища. 1998 року партія ХДС була змушена піти в опозицію, а навколо Гельмута Коля вибухнув скандал із приводу незаконних зовнішніх пожертвувань на рахунки ХДС. Скандал зачепив також і голову ХДС Вольфганга Шойбле і той змушений був піти у відставку.

Анґела Меркель відреклася від Коля і зажадала від партійного активу змінити керівництво ХДС і почати партійне «відновлення». У квітні 2000 року 96 % членів партії обрали її наступницею Шойбле на посаду голови ХДС. Цей успіх був особливо примітний на тлі того, що Меркель — жінка, східна німкеня і протестантка, вкрай нетипова для цієї партії.

2002 р. висунула свою кандидатуру на посаду канцлера ФРН, але відмовилася від боротьби на користь прем'єр-міністра Баварії, лідера Християнського соціалістичного союзу (ХСС) Едмунда Штойбера. У вересні 2002-го обрана депутатом Бундестагу ФРН.

Вибори до Бундестагу 22 вересня 2002 р. з невеликою перевагою виграла коаліція СДПН та партія "зелених" на чолі з Герхардом Шредером та Йошкою Фішером. Меркель толерантно сприйняла поразку Штойбера.

На дострокових виборах до Бундестагу, що відбулися 18 вересня 2005 р., блок ХДС/ХСС на чолі з А.Меркель отримав 35,2% голосів виборців. 12 листопада після переговорів, що тривали п'ять тижнів, ХДС/ХСС та СДПН уклали коаліційний договір. 22 листопада Меркель була обрана на посаду федерального канцлера ФРН, отримавши 397 із 611 голосів депутатів Бундестагу 16-го скликання.

Ангела Меркель стала першою жінкою - федеральним канцлером і одночасно в свої 51 рік наймолодшим канцлером за всю історію ФРН. Вона також - перший представник нових федеральних земель на цій посаді та перший федеральний канцлер з природничо-науковою освітою.

27 листопада 2006 року на федеральному з'їзді ХДС 93% голосів Ангела Меркель була переобрана на посаду голови своєї партії.

23 вересня 2007 року Ангела Меркель прийняла у своєму берлінському відомстві Далай-ламу XIV, що стало сенсацією міжнародного масштабу.

У грудні 2013 року втретє поспіль обрана федеральним канцлером Німеччини.

14 березня 2018 року Бундестаг Німеччини обрав Ангелу Меркель на посаду федерального канцлера ФРН на четвертий термін поспіль.

26 вересня 2021 року у Німеччині пройшли вибори до Бундестагу, Меркель не висувала свою кандидатуру. Після виборів Меркель продовжила обіймати посаду канцлера як виконуючий обов'язки.

2 грудня в Берліні на території Міністерства оборони Німеччини Ангела Меркель попрощалася з посадою канцлера ФРН на традиційній військовій церемонії Großen Zapfenstreich.

Сімейне життя

Анґела Меркель одружена вдруге, дітей не має. Першим її чоловіком, з яким вона одружилася 1977 року ще в Лейпцигу, був Ульріх Меркель. Познайомилася з ним на третьому курсі. Розлучилася після переїзду в Берлін після університету (розійшлися 1981 року, за рік до офіційного розлучення). Після розлучення залишила його прізвище. Другий чоловік — професор теоретичної і фізичної хімії Університету ім. Гумбольдта Йоахім Зауер. Почала зустрічатися з ним 1984 року, коли професор ще був у шлюбі. 30 грудня 1998 року вони одружилися.

Нагороди та звання

Орден Свободи (Україна, 22 серпня 2021) — за визначні особисті заслуги у зміцненні українсько-німецького міждержавного співробітництва, підтримку державного суверенітету та територіальної цілісності України.

Кавалер Великого Хреста ордену "За заслуги перед Федеративною Республікою Німеччина", Великого Хреста ордену "За заслуги перед Італійською Республікою", Великого Хреста ордену "Сонце Перу", володарка премії ім. Лео Бека Центральної ради євреїв у Німеччині, премії імені Карла Великого за 2008 рік за заслуги у справі розвитку Євросоюзу.

Ангела Меркель є почесним членом благодійної організації "Ротарі Інтернешнл" у Штральзунді, почесним членом футбольної команди "Енергі Котбус".

Єврейський університет надав Меркель звання почесного доктора філософії. Лейпцизький університет надав звання почесного доктора наук. Почесний доктор наук політехнічного університету Вроцлава. Тель-Авівський університет надав звання почесного доктора філософії.

Посилання

03.12.2021