ГоловнаЕкономікаДержава

Білоус: ОПЗ був повністю підготовлений до продажу

Але реального інтересу до заводу не було, говорить голова Фонду державного майна.

Білоус: ОПЗ був повністю підготовлений до продажу

За всю історію ФДМ жодна компанія так не готувалася до продажу, як Одеський припортовий завод. Після такої підготовки, отримавши приватного власника, ОПЗ міг би навіть провести первинне розміщення акцій (IPO). Про це у своєму інтерв'ю «РБК-Україна» заявив голова Фонду державного майна Ігор Білоус.

«Усі зацікавлені покупці отримали повний доступ до всієї інформації про завод. До приватизації було залучено радників ФДМ - міжнародний інвестиційний банк UBS, з яким співпрацювали юристи Baker McKenzie, а також Ernst & Young. Вони готували продаж із серпня минулого року. Цілий рік ми готували ОПЗ з погляду фінансової звітності, технічних звітів, екологічного аудиту і так далі. Також працювали екологи, тому що на ОПЗ одне з найбільших сховищ аміаку - на 120 тис. тонн, вивчалися земельні відносини, оскільки завод стоїть на 250 га землі. Провели переговори і домовилися, що в разі появи нового власника ОПЗ оренда коштуватиме конкретну суму, а саме 35 млн гривень, і мінятися не буде. Тому інвестори знали, що їх не очікують жодні сюрпризи. Так само ми домовилися про гарантовану оренду на 10 років чотирьох причалів, які перебувають в управлінні Адміністрації морських портів, тому що якщо ОПЗ не виходитиме в море, то він не зможе працювати. І все це - лише тисячна частина того, що було зроблено для підготовки ОПЗ до продажу. Обсяги документації нами вимірюються вже не тисячами сторінок, а кілограмами. Тобто об'єкт глибоко вивчений і підготовлений», - розповів Білоус.

Водночас голова ФДМ зазначив, що питання приватизації ОПЗ дуже політизоване і заангажоване.

«Конкурс із продажу ОПЗ не відбувся через сукупність чинників. У 2015 році - через зволікання зі зміною законодавства, багато часу забрали бої у Верховній Раді. Хоча тоді був нормальний ринок, ОПЗ працював «у плюс». У 2016 році - через борги перед компаніями Фірташа, а також через погіршення кон'юнктури світового ринку мінеральних добрив. Зараз найгірша ситуація із цінами на аміак за останні 16 років. Разом із падінням ціни на аміак ціна на газ не впала, а навіть підвищилися. Тому найболіснішим було питання - де взяти газ за ціною, яка забезпечить прибутковість заводу. Правду кажуть: все треба робити вчасно. Це стосується і приватизації ОПЗ. Так, ми його не продали, бо не було реального інтересу до заводу. Політично мені не дадуть провести ще один конкурс найближчим часом. Так само політично ніхто не хоче реструктуризувати борги Фірташу, ніхто не дасть йому гроші з бюджету. Але з мого боку ОПЗ був підготовлений до продажу правильно», - зазначив він.

На думку Білоуса, вирішенням проблеми збереження ОПЗ може стати підписання «давальницької» угоди, оренди, передачі в управління власнику, який має свій газ і т.д.

«Ми активно вивчаємо всі варіанти, які дадуть можливість зберегти завод. Наприклад, здати цілісний майновий комплекс заводу в оренду на певний термін. Це забезпечить прибуткову діяльність на період низьких цін на продукцію і високих цін на газ. Для довідки, сьогодні ОПЗ втрачає близько 130 млн грн на місяць. А за допомогою такої схеми ми будемо утримувати підприємство в належному стані і готуватися до приватизації», - підкреслив він.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook і Twitter