ГоловнаЕкономікаФінанси

Рада ухвалила закон про посилення незалежності Нацбанку (оновлено)

Депутати погодилися провести реформу НБУ

Рада ухвалила закон про посилення незалежності Нацбанку (оновлено)
Фото: Макс Левин

Верховна Рада в четвер ухвалила в другому читанні і в цілому законопроекти №2742 про посилення незалежності Національного банку України і №2743 про внесення відповідних поправок до Бюджетного кодексу. За них проголосували 232 і 234 депутати відповідно.

Обидва закони узгоджено з Міжнародним валютним фондом, вони повинні зробити НБУ більш незалежним органом в ухваленні фінансових рішень.

Один із пунктів передбачає скасування необхідності повідомляти уряду прогноз курсу гривні.

Також запропоновано скасувати одноосібну відповідальність голови НБУ перед Верховною Радою і президентом, що означає перехід до колективної відповідальності НБУ за ухвалені рішення. При цьому правління Нацбанку скоротять із нинішніх восьми членів до шістьох - голови і п'ятьох заступників.

Важлива правка - посилення фінансової незалежності НБУ. Він переказуватиме до держбюджету частину свого прибутку тільки після формування резервів, які мають сягнути 10% його зобов'язань. Зараз НБУ переказує 50% свого прибутку до держбюджету, а решту - в резерви. "Останнім часом склалася негативна практика, коли з року в рік встановлюється обов'язок Нацбанку переказувати до держбюджету певну суму коштів, які ще не отримано, а тільки передбачено в кошторисі доходів і витрат", - наголошено в пояснювальній записці до законопроекту. Стаття 15 закону про бюджет на 2015 рік визначає, що Нацбанк має переказувати щонайпізніше 11 травня у бюджет щонайменше 60,5 млрд грн.

Ще одна суттєва зміна - це пріоритет цінової стабільності у країні над інтересами вкладників. За новими правилами, НБУ підтримуватиме банки, у тому числі рефінансуванням, тільки якщо це не спровокує інфляцію. Раніше акценти зміщувалися на вкладників, інтереси яких вважали важливішими, ніж інтереси інших громадян.

Нагадаємо, що Нацбанк України очолює Валерія Гонтарева.