ГоловнаСуспільствоЖиття

Соціологи назвали причини повернення переселенців в ОРДЛО

У 41% переселенців не вистачає коштів на харчування, одяг і базові потреби.

Соціологи назвали причини повернення переселенців в ОРДЛО
Фото: Донецький прес-клуб

Головна причина, через яку вимушені переселенці повертаються на непідконтрольну територію, - наявність там приватної власності, в зв'язку з чим є можливість не платити за оренду житла.

Про це йдеться в звіті Національної моніторингової системи щодо соціально-економічних характеристик внутрішньо переміщених осіб (ВПО), їхніх домогосподарств, а також про виклики, з якими вони стикаються, повідомляє "Інтерфакс-Україна".

За допомогою телефонного опитування з'ясувалося, що 19% опитаних переселенців повернулися на непідконтрольну Україні територію. У більшості випадків це домогосподарства ВПО в складі однієї або двох осіб віком 31-60+ років, без дітей і без людей з інвалідністю.

Головною причиною повернення на непідконтрольну територію є наявність там приватної власності, завдяки якій можна не платити за оренду житла (85%), сімейні причини (26%), недостатні можливості працевлаштування (4%), неможливість інтегруватися в місцеву громаду (3%), обмежений доступ до соціальних послуг (2%), інше (4%). Не відповіли на питання 3% респондентів.

Серед переселенців, які повернулися в ОРДЛО, 25% - працевлаштованих, 2% - безробітних, активно шукають роботу, 65% - пенсіонерів, 5% - виконують роботу по дому, доглядають за дітьми, 2% - особи з інвалідністю, 1% - безробітних, які не шукають роботу.

Серед іншого, 41% переселенців, які повернулися на непідконтрольну територію, заявили, що в них вистачає грошей на харчування, одяг і базові потреби, 36% - вистачає тільки на харчування, 13% - економлять навіть на харчуванні, 9% - коштів вистачає на базові та додаткові потреби, мають заощадження, а 1% не відповіли на питання.

Головною проблемою для тих, хто повернувся в ОРДЛО, є нестача коштів (45%), безпека (8%), оплата комунальних послуг і призначення соціальних виплат і пенсій (по 4%), інше (16%), а 23% відповіли, що жодна з представлених проблем їх не турбує.

Що стосується безпеки з точки зору військових дій, то серед тих, хто повернувся на непідконтрольну територію, 40% почуваються в безпеці, 20% - в небезпеці, 39% - ні те, ні інше, 1% - не знають або не відповіли.

Щодо побоювань з точки зору злочинності, 47% відповіли, що почуваються в безпеці, 11% - в небезпеці, 40% - ні те, ні інше, 2% - не знають або не відповіли.

Що стосується планів виїхати з ОРДЛО впродовж трьох місяців, то 80% відповіли, що планують залишатися там, 6% - планують переїхати на контрольовану територію, а 14% не відповіли або не знали.

Моніторинг проводила Міжнародна організація міграції у співпраці з центром "Соціальні індикатори" в жовтні-грудні 2018 року в усіх областях України, підконтрольних українському уряду. Зокрема, 4044 переселенця було опитано за допомогою телефонного інтерв'ю, 2403 - методом особистого інтерв'ю. Крім цього, в листопаді-грудні 2018 року методом особистого інтерв'ю було опитано 3962 особи, які перетинають лінію розмежування.

Національна моніторингова система (НМС) проводиться Агентством ООН з питань міграції (МОМ) у партнерстві з Міністерством з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України та Міністерством соціальної політики для регулярного збору, обробки і поширення інформації про ситуацію в сфері переміщення.

Нагадаємо, 8 червня 2016 року Кабмін затвердив новий порядок призначення соцвиплат переселенцям і контролю за місцем їх фактичного перебування.

Після цього низка громадських організацій, а також приватних осіб, почали подавати позови щодо скасування цієї постанови і визнання дискримінаційними низки положень документа. Окружний адміністративний суд Києва визнав ці положення документа незаконними. Потім Кабмін подав апеляційну скаргу на це рішення, але Київський апеляційний адмінсуд не задовольнив її. У зв'язку з чим Кабмін подав касаційну скаргу.

У підсумку, 4 січня 2019 року суд не задовольнив касаційну скаргу Кабінету Міністрів, тим самим визнавши, що перевірки переселенців для отримання соцвиплат є незаконними.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram