ГоловнаСвіт

Радник Ващиковського заявив про "руку Москви" у вандалізмі у Львівській області

Радник голови польського МЗС вважає, що "триває інтенсивна спроба посварити народи нашого регіону, яким погрожує Росія".

Радник голови МЗС Польщі Вітольда Ващиковського, професор Пшемислав Журавський вел Граєвський вважає, що за пошкодженням польського пам'ятника в Гуті Пеняцькій у Львівській області стоїть Москва.

Про це він заявив у коментарі "Укрінформу"

"Свій інтерес (у скоєнні такого злочину, - ред.) і проблеми з виконанням провокації однозначно вказують на те, що джерелом усього цього є Москва. Підтвердженням цього є також факт, що першими про цю подію повідомили російські ЗМІ", - заявив Журавський вел Граєвський.

Експерт звернув увагу, що відео, розміщене в YouТube, підписане українською мовою з русизмами ("зніщен польський пам'ятник", - ред.). Він нагадав, що протягом 2015-2016 років при знищенні українських пам'яток у Польщі вандали також залишали там польські написи з помилками. Це, на його думку, свідчить про те, що в обох випадках зловмисники не знали або погано знали, відповідно, польську й українську мови.

Журавський вел Граєвський не вірить, що до знищення польського пам'ятника причетні українці.

"Інцидент стався 8 січня - у другий день Різдва в Україні. Це ще більше підкреслює нереальність того, що українець, галичанин, у день великого свята піде знищувати пам'ятник. У психологічному сенсі це виглядає гротескно", - наголосив радник голови польського МЗС.

За його словами, знищення пам'ятника в Гуті Пеняцькій є свідченням того, що "триває інтенсивна спроба посварити народи нашого регіону, яким погрожує Росія".

"У цьому немає нічого нового. Якщо Росія змогла підірвати житлові будинки з власними громадянами (в Москві та Будьонівську в 1999 році, - ред.), щоб спровокувати другу Чеченську війну, то чому вона не змогла б знищувати пам'ятники", - зауважив експерт.

Він додав, що розслідуванням цього інциденту, а також усіх тих, які сталися раніше в Польщі, треба займатися дуже серйозно, оскільки це "не питання якихось "викрутасів" окремих осіб, а питання національної безпеки обох країн і міжнародних відносин".

Журавський вел Граєвський зазначив, що на цей інцидент обидві сторони повинні відреагувати солідарно, підкреслюючи, що поляки й українці не дозволять себе посварити. "Це ми можемо зробити разом і разом треба переслідувати винуватців злочину", - наголосив він.

На його переконання, останнім інцидентом росіяни "перетнули певну межу".

"Тут потрібна буде не просто декларація (з боку влади країн, - ред.) для заспокоєння власної совісті, а початок дій щодо ефективного впливу як на польську, так і на українську громадську думку, пояснюючи громадянам обох країн реальну ситуацію, ламаючи цим цілі російських провокацій (посварити народи, - ред.)", - зазначив він.

Нагадаємо, в селі Гута Пеняцька Бродівського району Львівської області невідомі на різдвяні свята пошкодили пам'ятник із прізвищами поляків, убитих гітлерівцями в 1944 році, змалювавши його синьо-жовтою і червоно-чорною фарбою.

Інформацію про подію першим оприлюднило російське інформагентство Regnum, а також проросійські видання в Україні. Відео з розмальованим націоналістичною символікою монументом залито в новостворений профіль на Youtube під назвою "Вільна Україна" і символікою "Правого сектора" в оформленні. Це єдине відео, розміщене на зазначеному YouTube-каналі.

Посольство Польщі в Україні у вівторок направило МЗС України дипломатичну ноту в зв'язку зі знищенням польського пам'ятника.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook і Twitter