ГоловнаСуспільствоОсвіта

МОН представило нову систему фінансування вузів

Замість одного показника, від якого залежить бюджет, вводять шість.

МОН представило нову систему фінансування вузів
Фото: kmu.gov.ua

Міністерство освіти і науки в п'ятницю представило нову систему фінансування вищих навчальних закладів.

Заступник міністра Єгор Стадний на брифінгу розповів, що до 2020 року фінансування майже на 100% залежало від кількості студентів. Тепер додаються додаткові показники.

"Коли абітурієнтів було багато (рік 2005-2007), ніхто проблем не відчував. Як тільки кількість студентів почала зменшуватися (з 2005 року вдвічі скоротилася кількість студентів), почали відразу з'являтися проблеми з фінансуванням, і університети кожну вступну кампанію намагаються зарахувати якомога більше студентів. Іноді їм доводиться закривати очі на їхні бали", - сказав Стадний.

Нових показників буде шість.

1. Регіональний коефіцієнт.

"Довгий час університети в регіонах були недофінансовані, адже ні для кого не секрет, що абітурієнти вибирають великі міста. Університети в менших містах не винуваті, що вони розташовані в менш привабливих населених пунктах. Тепер система фінансування допомагає регіональним університетам".

Для Києва коефіцієнт складе 1, для Харкова і Львова - 1,03, для інших обласних центрів - 1,07.

2. Масштаб.

"Уперше уряд говорить мовою економічних стимулів: об'єднуйтеся. Якщо університети об'єднуються, вони починають отримувати більше грошей".

3. Кількість студентів.

"Вага цього показника знижується і через три роки становитиме менш ніж 50%. Усередині цього показника є певний стимул, адже держава за одного студента на технічній спеціальності буде давати грубо кажучи на 60% більше фінансування, ніж за студента економічних спеціальностей, гуманітарних. Ми стимулюємо технічні університети не втрачати свій профіль, вкладатися в технічні, інженерні спеціальності, яких не вистачає".

4. Залучені гранти або інвестиції.

"Якщо хтось університету довірив гроші, це показник високої репутації. Держава повинна звертати увагу на це і винагороджувати".

5. Міжнародні рейтинги.

"Якщо наш заклад потрапляє в міжнародний рейтинг, він отримує підвищений коефіцієнт".

6. Працевлаштування випускників (з 2021 року).

"Якщо випускники університету будуть працевлаштовуватися на посадах, які вимагають кваліфікації вищої освіти, університет отримуватиме більше фінансування. Умовно кажучи: якщо людина після університету через 2-3 роки працює на касі супермаркету - це не те місце, де застосовується кваліфікація вищої освіти".

За словами заступника міністра, в 2020 році 54 вузи в результаті реформи втратять частину фінансування, але інші 94 або збережуть, або отримають більше. Для деяких ВНЗ приріст складе десятки мільйонів гривень.

Загалом фінансування всіх 136 вузів і 12 їх філій з окремими кошторисами в 2020 році отримають від 95% до 120% минулорічного бюджету.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram