ГоловнаСуспільствоЖиття

У віці 99 років помер один з лідерів Норильського повстання Степан Семенюк

Останні 60 років він проживав у Польщі.

У віці 99 років помер один з лідерів Норильського повстання Степан Семенюк
Степан Семенюк
Фото: argumentua.com

Один з керівників Норильського повстання Степан Семенюк помер 12 червня в польському місті Зелена Гура. Про це повідомили в Інституті національної пам'яті.

Степан Семенюк народився 19 січня 1920 року в селі Гаразджа на Волині. У 1938 році став членом Організації українських націоналістів, був провідником ОУН, брав участь у боях.

У 1944 році його заарештували працівники НКВС. Був засуджений до розстрілу, 79 днів просидів у камері смертників. Вирок замінили на 20 років каторги.

У 1953 році став одним із керівників Норильського повстання, результатом якого стало істотне пом'якшення умов утримання ув'язнених.

Через два роки після повстання Семенюка разом з групою поляків депортували до Польщі добувати термін ув'язнення. Після звільнення він оселився в місті Зелена Гура.

У 2010 році Семенюк був відзначений премією Василя Стуса за книгу "І гинули першими".

Норильське повстання вважається найтривалішим і наймасовішим виступом ув'язнених в історії ГУЛАГу. Воно тривало з травня по серпень. У ньому брали участь понад 16 тисяч осіб.

Повсталі ув'язнені відмовилися виходити на роботу, не пускали в табір адміністрацію і вимагали приїзду Московської комісії. Повстання було беззбройним, а всі їхні вимоги про перегляд справ і ослаблення режиму ґрунтувалися виключно на радянських законах і цитатах з виступів кремлівської верхівки.

Зрештою бунт був пригнічений силою, загинули щонайменше 150 осіб. Через кілька місяців Горлаг був закритий, ще трохи пізніше було закрито і Головне управління таборів (ГУЛАГ), а умови утримання значно пом'якшали.

Нагадаємо, в 2017 році у віці 90 років помер один з лідерів Норильського повстання Євген Грицяк.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook і Twitter