ГоловнаСуспільствоЖиття

СБУ повідомила про підозру 9 членам ОЗУ у знищенні ЗАлКу в інтересах РФ

Одного з фігурантів справи утримують під вартою, колишній директор заводу - під особистим зобов'язанням. 

СБУ повідомила про підозру 9 членам ОЗУ у знищенні ЗАлКу в інтересах РФ
Фото: ssu.gov.ua

Слідчі Служби безпеки повідомили про підозру дев'ятьом членам міжнародного злочинного угруповання, зокрема трьом росіянам, яких підозрюють в  умисному знищенні цілісного виробничого комплексу Запорізького алюмінієвого комбінату  (ЗАлК)  в інтересах конкурентів із Росії.

Про це повідомляють на сайті СБУ.

"Єдиний в Україні виробник первинного алюмінію з 2006 року цілеспрямовано знищувався в інтересах російських виробників металу. Для реалізації махінації у 2006-2008 роках замовники сформували організоване угруповання з представників російської компанії "РусАл", колишнього керівництва комбінату, українських бізнесменів та іноземних громадян", - йдеться в повідомленні.

За даними СБУ, спочатку афілійовані з російськими бізнесменами структури придбали контрольний пакет акцій ЗАлК, а потім під керівництвом російських кураторів забезпечили знищення його основних виробничих потужностей. 2009 року вони, зокрема, зупинили рудотермічні печі й основні виробничі ділянки електролізного виробництва, що призвело до пошкодження і подальшого повного знищення обладнання.

Через два роки учасники угруповання забезпечили передачу дочірнього підприємства ЗАлКу - Глухівського кар'єру кварцитів - компаніям, афільованим з РусАл, а перед поверненням комбінату державі у 2015 році за грубі порушення приватизаційних зобов'язань активізували знищення підприємства.

"Вони, зокрема, здійснили розконсервацію й ліквідацію основних фондів ЗАлКу, що призвело до руйнування завершеного циклу виробництва кінцевої продукції підприємства. Для остаточного знищення стратегічного комбінату зловмисники демонтували і вивезли з території цінне обладнання, а ліквідне обладнання цеху алюмінієвої катанки передали компанії, підконтрольній російським бізнес-структурам", - наголошується в повідомленні.

За висновком експертів, внаслідок злочинних дій державі було завдано збитків на суму понад $39 млн і понад 100 млн гривень.

Одного з фігурантів справи утримують під вартою, колишній директор заводу - під особистим зобов'язанням.

Нагадаємо,  2001 року Фонд держмайна продав ЗАлК компанії "АвтоВАЗ-Інвест", за умовами договору інвестор мав заплатити 380 млн грн за акції, а також погасити борги заводу в розмірі 75 млн доларів перед Укрексімбанком. Однак "АвтоВАЗ-Інвест", а також кіпрська Velbay Holdings, на яку пізніше були переоформлені акції, із заборгованістю так і не розібралися. Кіпрська компанія Velbay Holdings Limited підконтрольна одному з найбільших світових виробників алюмінію - російській компанії "РусАл" Олега Дерипаски.

У зв'язку з невиконанням інвестиційних зобов'язань Україна почала процес націоналізації ЗАлКу,  який був завершений після того, як у березні Верховний Суд підтвердив законність вимог про повернення державі акцій підприємства.  

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook і Twitter