ГоловнаПолітика

ВРП вбачає загрозу для судової системи в законопроєкті Зеленського

"Створення Комісії з питань доброчесності та етики призведе до порушення незалежності члена ВРП".

ВРП вбачає загрозу для судової системи в законопроєкті Зеленського
Фото: facebook/ Вища рада правосуддя

Вища рада правосуддя вважає, що окремі положення законопроєкту про діяльність органів суддівського управління (№1008) викликають застереження і ставлять під сумнів гарантії незалежності судової гілки влади. Про це йдеться в рішенні ВРП про надання консультативного висновку щодо законопроєкту.

Як повідомляє пресслужба, ВРП вважає недоречним застосування люстраційного механізму без належного обґрунтування.

«Чому певна особа, яка не становить загрози для демократії протягом тривалого часу, може раптово стати такою загрозою», - йдеться в повідомленні ВРП.

Крім того, ВРП зазначає, що будь-які зміни в Закон «Про судоустрій і статус суддів» можуть вноситися виключно відповідним законопроєктом.

«Узгодження кількості суддів у судах належить до дискреційних повноважень Вищої ради правосуддя і не може бути внесено законом, оскільки вказане рішення Вища рада правосуддя приймає з урахуванням інформації про завантаженість, кількісний склад і так далі», - йдеться в повідомленні.

А створення Комісії з питань доброчесності та етики, передбачене законопроєктом, як колегіального органу, на думку ВРП, призведе до порушення незалежності члена ВРП і втручання в його діяльність.

Нагадаємо, Володимир Зеленський подав законопроєкт №1008 про внесення змін до деяких законів щодо діяльності органів суддівського управління. Парламент планує розглянути проект закону 12 вересня.

Зокрема, президент пропонує зменшити склад Верховного Суду з 200 суддів до 100 суддів. Згідно з чинним законодавством, до Верховного Суду входять щонайбільше 200 суддів.

Також проєкт закону пропонує уповноважити Вищу раду правосуддя призначати членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) і скоротити кількість членів ВККС з 16 до 12.

Законопроєкт передбачає, що термін повноважень члена комісії становитиме чотири роки; одна людина не зможе здійснювати повноваження члена ВККС два терміни поспіль.

Призначення на посади 12 членів ВККС буде здійснюватися Вищою радою правосуддя за результатами конкурсу. Вища рада правосуддя утворює конкурсну комісію, до складу якої будуть входити три людини, обрані Радою суддів України з числа її членів; три людини з числа міжнародних експертів, запропонованих до складу громадської ради міжнародних експертів міжнародними організаціями, з якими Україна співпрацює у сфері запобігання та протидії корупції.

Підставою для перезапуску ВККС президент вважає її незадовільну роботу в нинішньому форматі.

Згідно з чинним законодавством, до складу ВККС обираються або призначаються 16 членів: з'їздом суддів України - вісім; з'їздом представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ - два; з'їздом адвокатів України - два; уповноваженим Верховної Ради з прав людини - два; головою Державної судової адміністрації України - два.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram