ГоловнаПолітика

Слідком РФ порушив справу проти В'ятровича (оновлено)

Голову Інституту національної пам'яті звинуватили в реабілітації нацизму.

Слідком РФ порушив справу проти В'ятровича (оновлено)
Владимир Вятрович
Фото: Макс Левин

Слідчий комітет Росії порушив кримінальну справу проти голови Українського інституту національної пам'яті Володимира В'ятровича. Його звинувачують в реабілітації нацизму (ч. 2 ст. 354.1 КК РФ).

Про це йдеться на сайті Слідкому.

У Росії вважають, що В'ятрович заперечує факти "приналежності українських націоналістів часів Великої Вітчизняної війни до військ СС і їхню участь у військових злочинах проти мирного населення", які нібито були встановлені Міжнародним військовим трибуналом у Нюрнберзі.

"Заперечення встановлених вироком Міжнародного військового трибуналу в Нюрнберзі фактів і, як наслідок, підсумків Другої світової війни, як і героїзація нацистських злочинців, не можуть залишитися без належної уваги. Дії такого типу, тим паче з боку представників народу, чиї предки гинули від рук фашистів, викликають подив, і особи, які вчиняють такі злочини, повинні зазнати законного покарання", - заявили у Слідкомі.

Оновлення. Голова Інституту нацпам'яті прокоментував відкриту проти нього в РФ кримінальну справу, назвавши її "псевдоюридичним маренням".

"Слідчий комітет, ви забуваєтеся! Ні Володимир В'ятрович, ні політика національної пам'яті України, ні наша історія не перебувають у сфері юрисдикції Росії. Довго так було, і ви цим зловживали до скоєння злочинів проти людяності. Але нагадаю - це минуло давно, як би вам не мріялося", - написав В'ятрович у Фейсбуці.

"Україна - це суверенна держава, і будь-які псевдоюридичні марення Російської Федерації не поширюються на територію України і на мене як на її громадянина", - додав він.

На думку В'ятровича, російське слідство "прийшло до смішних висновків", заснованих не на фактах, а на радянській пропаганді.

"На відміну від цього комітету (слідком РФ, - ред.), я ретельно вивчав матеріали Нюрнберзького процесу, які, на жаль для "слідчих", ніколи не були видані в повному обсязі російською мовою. Очевидно, не випадково, оскільки саме в матеріалах Нюрнберзького процесу є документи, які свідчать про боротьбу Організації українських націоналістів проти нацизму. Очевидно, що ці документи суперечать установкам радянської, а тепер і сучасної російської пропаганди про нібито колабораціонізм бандерівців. Саме тому ці документи ніколи не були опубліковані в РФ", - зазначив він.

"Росія відтворює радянські міфи, пов'язані з Другою світовою війною, які не мають нічого спільного ні з рішеннями Нюрнберзького процесу, ні, тим більше, з об'єктивним баченням того, чим була Друга світова війна. Зокрема і для українців", - резюмував директор Інституту нацпам'яті.

Нагадаємо, що насправді ні ОУН, ні УПА, ні створені за участю Абверу 1941 року батальйони "Нахтігаль" і "Роланд", ні дивізія військ СС "Галичина" і їхні члени не були засуджені Нюрнберзьким трибуналом, а самі ці структури не були визнані злочинними.

Докладно про це читайте в статті "Нюрнберг і дивізія «Галичина»: як Росія спотворює історію".

В'ятрович очолює Український інститут національної пам'яті з березня 2014 року.

В Україні чинний Закон "Про засудження комуністичного і націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні і заборону пропаганди їхньої символіки".

Він засуджує комуністичний і націонал-соціалістичний (нацистський) тоталітарні режими як злочинні на законодавчому рівні. Він вводить заборону на публічне заперечення злочинного характеру цих тоталітарних режимів, заборону публічного використання і пропаганди їхньої символіки.

У законі передбачено обов'язок держави розслідувати і оприлюднити інформацію про злочини, скоєні представниками цих тоталітарних режимів, щоб не допустити повторення таких злочинів у майбутньому, усунути загрозу суверенітету, територіальній цілісності і національній безпеці України, а також встановити історичну справедливість.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook і Twitter