ГоловнаПолітика

Рада попередньо затвердила поправки до Конституції про прагнення України до ЄС і НАТО

Для остаточного ухвалення буде потрібно ще одне голосування в лютому.

Фото: Макс Требухов

Верховна Рада проголосувала за те, щоб прописати в Конституції курс країни на набуття повноправного членства в Європейському Союзі і НАТО, а також виключити з неї норму про можливість оренди іноземною державою військових баз в Україні.

Законопроект № 9037 попередньо затвердили голосами 311 депутатів за 226 мінімально необхідних.

Фото: Макс Требухов

Вже в лютому, наступної сесії, законопроект може бути ухвалений остаточно. Для цього потрібно буде зібрати не менш ніж 300 голосів.

Згідно із запропонованими поправками, у повноваженнях Верховної Ради буде "реалізація стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі та Організації Північноатлантичного договору".

Президент України стане гарантом реалізації стратегічного курсу держави на членство держави в ЄС і НАТО. Кабінет міністрів, своєю чергою, повинен буде забезпечувати реалізацію стратегічного курсу на членство України в цих організаціях.

Водночас у преамбулі конституційними змінами пропонується закріпити, що Верховна Рада підтверджує "європейську ідентичність українського народу і незворотність європейського та євроатлантичного курсу України".

З перехідних положень Конституції буде виключено норму про те, що "використання існуючих військових баз на території України для тимчасового перебування іноземних військових формувань можливе на умовах оренди в порядку, визначеному міжнародними договорами України, ратифікованими Верховною Радою".

Президентський проект закону було зареєстровано в парламенті 3 вересня.

Минулого року Верховна Рада ухвалила закон, згідно з яким вступ України до НАТО визначається як одна з основ зовнішньої політики. Його підтримали 276 народних депутатів, тоді як для зміни Конституції необхідно мінімум 300 голосів.

Курс на членство в НАТО прописаний у законах "Про основи внутрішньої і зовнішньої політики" і "Про основи національної безпеки України". Військова доктрина України також передбачає розвиток Збройних Сил України за західними стандартами і досягнення сумісності зі збройними силами держав - членів НАТО.

Конституція України була ухвалена в 1996 році, і у неї вже не раз вносили істотні зміни.

У 2004 році в результаті конституційної реформи були внесені поправки, які послаблювали владу президента.

У 2010 році Конституційний суд скасував цю реформу і повернув Конституцію 1996 року.

У 2011 році до Конституції були внесені поправки, що продовжували термін повноважень Верховної Ради та місцевих рад з 4 до 5 років.

У 2013 році до Конституції були внесені поправки, що розширювали повноваження Рахункової палати у частині контролю за надходженнями до державного бюджету, скасовані в результаті конституційної реформи 2010 року.

На початку 2014 року Верховна Рада проголосувала за повернення до Конституції України в редакції 2004 року.

У 2016 році до Конституції були внесені зміни в частині правосуддя.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook і Twitter