ГоловнаПолітика

Оприлюднено півсотні розсекречених документів КДБ про стеження за Радіо Свобода

Найраніший документ датовано 1 965 роком, останній - 1991-им.

Оприлюднено півсотні розсекречених документів КДБ про стеження за Радіо Свобода
Фото: ГДА СБУ

Радіо Свобода спільно з Центром дослідження визвольного руху та Галузевим державним архівом СБУ опубліковало 47 документів про те, як Комітет державної безпеки СРСР стежив за радіостанцією протягом майже 30 років.

До колекції увійшли інформаційні записки і спецповідомлення працівників радянської спецслужби на адресу вищого партійного керівництва Союзу. Найраніший документ датовано 1 965 роком, останній - 1991-им. У них чекісти повідомляли про тематичний напрямок радіопередач «ворожого голосу», а також доповідали про його редакційні пристрої і діяльність журналістів.

«Чому КДБ так ретельно стежило за цим радіо? Тому що воно повідомляло про несвободу в Союзі. Коли в ефірі говорили про злочини «рад», Комітет відразу починав контрзаходи: дискредитацію самої радіостанції або її окремих представників», - зазначає керівник академічних програм Центру досліджень визвольного руху Володимир Бірчак.

Розсекречені матеріали показують, що українську редакцію особливо цікавили теми дисидентів, репресій, порушення прав і свобод людини в СРСР, переслідування релігійних громад, а також внутрішня і зовнішня політика Союзу загалом. У колекції можна, зокрема, знайти кілька розшифровок тодішніх програм Радіо Свобода.

«Розсекречені документи КДБ дозволяють зрозуміти, що та інформація, яка поширювалася про Радіо Свобода за часів СРСР і продовжує поширюватися по сьогодні, є штучною вигадкою радянських спецслужб. Цей набір штампів був вигідний пропаганді Союзу з єдиною метою - не допустити демократизації суспільства, що означало б смерть для репресивного комуністичного режиму», - зазначає директор Української редакції Радіо Свобода Мар'яна Драч.

Підготовка та публікація онлайн-колекції «Як КДБ стежив за Радіо Свобода» з Галузевого державного архіву СБУ стала можливою завдяки підтримці посольства Чеської Республіки в Україні, програми Transition, а також Міжнародного Вишеградського фонду спільно з Міністерством закордонних справ Королівства Нідерландів.

Радіо Свобода є незалежною медіакорпорацією, яку фінансує Конгрес США через Агентство США з глобальних медіа (United States Agency for Global Media). Українська редакція існує з 1954 року.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook і Twitter