ГоловнаПолітика

У США описали сценарії втручання Кремля в українські вибори

Кремль використовуватиме всі можливі способи, щоб повернути Україну у сферу впливу Росії.

У США описали сценарії втручання Кремля в українські вибори
Фото: Радио Свобода

Науковий співробітник Центру з питань трансатлантичних відносин при Університеті Джонса Гопкінса в США Микола Воробйов назвав п'ять способів, як Росія може вплинути на результати українських виборів.

Як пише Голос Америки, перший спосіб втрутитися - підтримати проросійських кандидатів.

"Опитування показують, що, незважаючи на незаконне приєднання Криму і військовий конфлікт в східній Україні, проросійські кандидати досі мають високі рейтинги. Серед них - Юрій Бойко, колишній віце-прем'єр-міністр і народний депутат з підтримкою 9,7%, та Вадим Рабінович, лідер партії "За життя", з 9,5%. Обидва провели понад двадцять років у політиці, і їхні позиції свідчать про рішучу підтримку з боку Кремля", - йдеться у повідомленні.

Зазначається, що якщо б Бойкові та Рабіновичу вдалося домовитися про єдиного претендента на президентських виборах 2019 року, це була б сильна кандидатура. І, вважає аналітик, це потенційне злиття вже спричинило тривожні паралелі з виборами 2010 року, коли проросійський кандидат Віктор Янукович повернувся до влади через шість років після продемократичної Помаранчевої революції і повернув Україну до авторитаризму.

"Кремль, безсумнівно, наполягатиме на тому ж сценарії у 2019 році, підтримуючи одного з цих кандидатів напливом великої суми грошей", - зазначає "Голос Америки".

Є принаймні ще чотири способи, вважає Воробйов, якими Кремль може спробувати вплинути на вибори.

По-перше, через потужну мережу впливових організаторів, журналістів й інших експертів, які працюють в інтересах Росії в Україні. Кремль використовуватиме свої платформи для підтримки проросійського кандидата і дискредитації - його чи його опонентів. Таке повідомлення буде поширюватися через різні інформаційні платформи і лояльними спікерами, зокрема на Заході.

По-друге, Кремль може намагатися дестабілізувати ситуацію в Україні через збільшення військової напруженості на Донбасі, терористичні напади та інші насильницькі дії, які поширюють страх, паніку та недовіру до українського уряду, зокрема серед правоохоронних органів. Як результат, багато виборців можуть втратити віру у виборчий процес і вирішити просто не голосувати.

Третій можливий сценарій - через широкомасштабні кібератаки, спрямовані проти українських державних установ, банківської системи, Міністерства оборони, Ради національної безпеки і оборони та інших організацій.

"У 2017 році комп'ютерний вірус "Петя" потрапив в Україну і поширився на комп'ютерні системи в США. Хоча ці кібератаки ніколи не були формально пов'язані з Кремлем, вони, ймовірно, були з боку Росії, і можуть легко повторитися наступного року під час виборів в Україні", - нагадує видання.

Також імовірні зломи персональної електронної пошти, як це було під час президентської кампанії в США у 2016 році.

Четвертий можливий сценарій - це організація військового перевороту в Києві, що приведе до влади радикальні й інші націоналістичні організації, включаючи членів добровольчих батальйонів, які мають військовий досвід на Донбасі.

"Якщо б до влади в Києві прийшла справжня "українська хунта", як були відображені результати Революції Гідності у російських державних засобах масової інформації, Кремль може використовувати це як привід для "миротворчої операції", спрямованої на захист російськомовного населення від "київської хунти", - йдеться у повідомленні.

Воробйов наголошує, що третій, позначений насильством, Майдан був би найсприятливішим для подальшого вторгнення російської армії в Україну, демонструючи міжнародному співтовариству, що тільки Росія може навести лад у цій "невдалій державі", одночасно тримаючи Україну у сфері впливу Кремля.

Кремль робитиме все можливе, щоб завоювати Україну політично, вважає аналітик. "Вибори дають Росії велику можливість помститися за останні чотири роки і відновити контроль над політичною орієнтацією та майбутнім України", - зазначає він.

На думку Воробйова, Кремль використовуватиме всі можливі шляхи, щоб завдати шкоди українській демократії, щоб показати Заходу та українцям, що ненасильницькі революції і подальші зміни режиму не призводять до квітучого майбутнього, обіцяного Заходом.

"Не треба себе обманювати. Ці сценарії можуть здатися надуманими і навіть далекими від реальності, але Кремль використовуватиме всі можливі способи, щоб перетворити Україну на "невдалу державу" і повернути її - раз і назавжди - у сферу впливу Росії", - попереджає Микола Воробйов у статті, опублікованій у виданні аналітичного центру Atlantic Council.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook і Twitter