ГоловнаПолітика

"Низька явка в Чернігові – відповідь виборців на театр абсурду Корбана і Березенка"

Вибори в Чернігові з перших тижнів кампанії називали найбруднішими за всю історію України. Перегони за одне крісло в парламенті супроводжувались підкупом виборців гречкою і грошима, а також бійками і скандалами.

Зі 127 кандидатів, які зареєструвалися на 205-му окрузі, найзапеклішими супротивниками стали Сергій Березенко, голова Держуправління справами і племінник давнього соратника Порошенка Анатолія Матвієнка, а також Геннадій Корбан, колишній заступник губернатора Дніпропетровської області Ігоря Коломойського, екс-голова новоствореної партії “Укроп”.

Згодом 36 претендентів на депутатський мандат таки зняли свої кандидатури. Чимало із них називали технічними, зареєстрованими для участі у виборах в інтересах чи то Березенка, чи то Корбана.

Фото: www.rbc.ua

Спробу як одного, так і іншого “домовитися” з деким зі своїх суперників підтверджує кандидат від “Демократичного альянсу”, колишній військовий і боєць АТО Ігор Андрійченко. За його словами, конкретна пропозиція надійшла від Корбана. “Він обіцяв фінансову допомогу і підтримку на місцевих виборах”, - розповідає Андрійченко.

"Демальянсівець" визнає: очікував, що самі вибори 26 липня будуть зірвані, втім, припускає, що до силових розборок між двома штабами одіозних кандидатів не дійшло через великий розрив між ними: за підсумками Березенко набрав 35,9%, а Корбан — 14,76% голосів.

LB.ua поспілкувалось з Ігорем Андрійченком про брудні методи виборчої кампанії, низьку явку виборців в день голосування і вартість одного голоса виборців.

Фото: www.hvilya.com

Після дуже брудної передвиборчої кампанії в Чернігові були побоювання, що вибори будуть зірвані. Втім, у день виборів все пройшло доволі спокійно.

Готовність до розборок, впевнений, була як в однієї, так і в іншої сторони. Доказ цього – купа автомобілів з молодиками типової для «тітушок» зовнішності, котрі роз’їжджали по місту в день голосування.

Вочевидь, реалізації сценарію зриву виборів завадив такий великий розрив між Березенком і Корбаном (різниця становить більше 11% на користь Березенка – LB.ua). Якби ця цифра становила 3-5%, не виключаю, що був би і штурм ОВК з боку команди Корбана, і що завгодно. Гроші і силові ресурси для цього були. А тим паче, – особисті амбіції, які в більшій мірі відігравали роль в небажанні як одного, так і іншого кандидата програти.

Такий великий відрив Березенка означає, що вкотре на виборах "перемагає" адмінресурс?

Це – комплексне питання. По-перше, українці звикли голосувати за владу. По-друге, виборці люблять сильних кандидатів. Мовляв, якщо маєш за спиною президента, то й відповідно – певний вплив. Тоді можна привозити і міністрів в місто «пачками» (за кілька тижнів до виборів в Чернігові побували п'ятеро міністрів — ред.), і Саакашвілі запросити (губернатор Одеської області перебував в місті 19 липня в оточенні Березенка і губернатора області Валерія Куліча – LB.ua.). В очах виборців це виглядає дуже солідно і перспективно...

Фото: www.facebook.com/sergiy.berezenko

По-третє, дехто з виборців, які в неділю приходили на дільницю, розповідав нашим спостерігачам, що голосують не так за Березенка, як проти Корбана. Нахабний підкуп гречкою багатьох обурив, і вони не хотіли, щоб Корбан виграв. Звісно, Березенко також скуповував (виборців – LB.ua), але він це робив інтелігентно (сміється – LB.ua).

Так, йому і його штабу не доводилось демонструвати такі ж методи виборчої кампанії, як Корбану. Однак, цікаво було б подивитися на методи влади, якби результати виборів були б протилежними, і провладний кандидат зайняв би друге місце. Сумніваюсь, що підрахунок голосів тоді б виглядав так чесно, а міліція активно відстоювала б права виборців і закон.

Крім того, на результати, вочевидь, вплинули і добре відомі «піраміди» тих, хто за 400 гривень готовий був продати свій голос. А в цій технології, до речі, були задіяні тисячі людей.

Яка причина, на вашу думку, такої низької явки виборців (35%)?

Думаю, це відповідь виборців на той театр абсурду, який відбувався два місяці в місті з подачі Корбана і Березенка.

З одного боку, рівень безробіття, низькі зарплати і підвищення тарифів на комунальні послуги, а з іншого – вся ця ідилія, атракціони, концерти і сцена за 200 тисяч гривень. Люди втомились від обману політиків, ефемерних обіцянок тощо.

Фото: www.facebook.com/sasko.laps

На цих виборах зареєструвалося 127 кандидатів, 36 потім відмовились від перегонів. Це рекордна кількість за всю історію виборів в Україні. Скільки з них, за вашими спостереженнями, були технічними і діяли в інтересах лідерів перегонів?

Реальних кандидатів на виборах не набереться навіть десяток. Власне, більшість - це всі ті, котрі отримали понад 3% голосів (сім кандидатів – LB.ua.) Однак, називати конкретні прізвища так званих технічних кандидатів я б не брався. Мені ж також закидали, що я беру участь у виборах на користь Березенка...

Визначити технічність можна, аналізуючи риторику того чи іншого кандидата. Якщо дублює «Укроп» – кандидат Корбана, якщо наговорює на нього – Березенка.

Раніше ви заявляли, що вас намагалися підкупити як Березенко, так і Корбан в обмін на відмову балотуватись.

Від Корбана надходила більш конкретна пропозиція: фінансова допомога і підтримка на місцевих виборах. Після того, як я відмовився, пішли чутки, що я – технічний кандидат Березенка. З цим месиджем поширювали спеціальні газети і брошури по поштових скриньках мешканців міста.

Фото: Макс Требухов

Співпрацювати пропонував і протилежний штаб (Березенка – LB.ua). Правда, до конкретних пропозицій після моєї відмови не дійшло.

А вам відомо, скільки вдалось купити кандидатів в прямому сенсі чи домовитися з ними, щоб вони знялись з виборчих перегонів?

Об'єктивно з перегонів знялося 36 кандидатів (всі написали заяву 14 липня – LB.ua). Думаю, серед них були як ті, що домовились з Березенком, так ті, що погодились на умови Корбана.

Березенко був єдиним кандидатом від влади. А на (умовно) опозиційному полі, окрім Корбана, реальних кандидатів було кілька – від «Самопомочі», «Демальянсу», «Свободи» тощо. Тому Корбан різними способами старався знайти собі “союзників”, щоб перемогти Березенка. На жаль, такі методи (підкупу кандидатів – LB.ua) завжди спрацьовували на виборах, і, боюсь, будуть працювати й далі.

Що вам відомо про затримані автомобілі, де перевозили копії печаток ОВК і ДВК, зброю, гроші і нібито бюлетені?

Я не заглиблювався в ці історії, не хотів стати черговою жертвою інформаційної маніпуляції. Хай цим займається міліція і СБУ... Правда, так виглядало, що ці шоу йшли зі штабу Корбана. Зокрема, й тому, що ці авто затримували народні депутати, котрі заангажовано підтримували його.

Фото: Макс Требухов

Зважаючи на передвиборчі баталії, вочевидь, це були одні з найдорожчих виборів в Україні.

Скоріше за все, з самого початку Чернігівщину вибрали як найменш вибагливий округ, через який хотіли без особливих зусиль запустити Березенка в парламент. Вибори були б напевно недорогими, але ці плани поламав Корбан.

Говорити про конкретні цифри досить складно, тому що в обох кандидатів були різні методи впливу на виборців. Точно: обоє досить серйозно потратились... Корбан якось на ефірі казав, що його кампанія коштує близько 5 млн. грн. Очевидно, ця сума - значно заменшена. Через мій виборчий фонд пройшло 84 тис. грн., тобто по 22 грн. на виборця.

Вікторія МатолаВікторія Матола, Журналіст
Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook і Twitter