ГоловнаПолітика

Онлайн-голосування щодо Антикорупційного агентства забракували

Кабміну ніяк не вдається вирішити конфлікт стосовно складу конкурсної комісії.

Онлайн-голосування щодо Антикорупційного агентства забракували
Фото: http://ti-ukraine.org/

Антикорупційні громадські організації звернулися з відкритим листом до Президента Петра Порошенка зі скаргою на Кабмін. На їхню думку, уряд прагне зробити підконтрольним створюване Національне агентство з питань запобігання корупції.

Відкритого листа до Порошенка підписали ВО "Автомайдан", "Електронна демократія", "Інститут Медіа Права", "Наші гроші на каналі ZIK", "Пацієнти України", "Реанімаційний Пакет Реформ", рух "Ні хабарництву!", рух "Чесно", Transparency International Україна, "Український інститут публічної політики", Центр UA, Центр політико-правових реформ, Центр політичних студій та аналітики та Центр протидії корупції.

На їхню думку, уряд вже більш як 9 місяців блокує впровадження Закону України "Про запобігання корупції", який передбачає контроль за майновими деклараціями і способом життя чиновників, захист викривачів корупції, запобігання конфлікту інтересів.

"Яскравим прикладом цього є маніпуляції Кабінету Міністрів навколо створення Національного агентства з питань запобігання корупції (НАПКА) як органу, покликаного контролювати майнові декларації чиновників країни і відстежувати їх спосіб життя. В результаті дій уповноваженого представника Кабінету Міністрів громадську частину конкурсної комісії НАПКА, яка становить половину від її складу, було обрано з порушенням цього закону", - сказано у відкритому зверненні.

Організації зазначають, що процедуру відбору громадських представників до конкурсної комісії було організовано так, щоб до неї увійшли люди, підконтрольні Кабміну.

Активісти наголошують, що нещодавня спроба Кабінету Міністрів України частково вирішити проблему шляхом заміни свого представника в конкурсній комісії НАПКА Романа Греби на кандидата від громадськості шляхом онлайн-виборів також не мала успіху.

"Через технічні маніпуляції онлайн-голосування було провалено. Система голосування не була захищена належним чином, і за кожного кандидата можна було голосувати нескінченну кількість разів. Показово, що Кабінет Міністрів України самоусунувся від цієї проблеми, хоча був організатором онлайн-голосування. Організації вважають, що така його позиція є невипадковою. Затвердження Кабінетом Міністрів переможця технічно провалених виборів буде прямо свідчити про бажання виконавчої влади зберегти контроль над членами конкурсної комісії НАПКА", - сказано в листі.

При цьому організації підкреслюють, що через зволікання із створенням НАПКА план дій щодо лібералізації візового режиму з ЄС опинився під загрозою зриву.

Нагадаємо, в Антикорупційному агентстві, основним повноваженням якого стане аналіз та перевірка декларацій про доходи держслужбовців, моніторинг їх способу життя, буде п'ять членів. Їх обере спеціальна конкурсна комісія. Однак формування цієї комісії супроводжувалося скандалом. Антикорупційні громадські організації висловили невдоволення результатами відбору до конкурсної комісії. У результаті її робота виявилася заблокованою.

Щоб вирішити проблему, Кабмін проводив голосування 23 липня на сайтах LB.ua, "Українська правда" і "Фокус". Найбільше голосів набрав Володимир Мартиненко - голова громадського об'єднання "Центр запобігання та протидії корупції". Його кандидатуру уряд має намір розглянути найближчим часом.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook і Twitter