ГоловнаПолітика

Україна в п'ятницю підпише політичну частину УА з ЄС

Одностороннє обнулення мит для українських товарів можливе вже з травня

Україна в п'ятницю підпише політичну частину УА з ЄС
Фото: EPA/UPG

Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк і керівництво Євросоюзу в п'ятницю в Брюсселі підпишуть політичну частину Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Відповідні повноваження надав Яценюкові в.о. президента Олександр Турчинов.

Підпишуть тільки ті частини угоди, які стосуються політичної взаємодії, питань безпеки та боротьби з тероризмом.

Як одну з найважливіших цілей асоціації України з ЄС у документі вказано "поглиблення політичного діалогу в усіх сферах". Наголошено на необхідності розширювати взаємодію, "перш за все, для реагування на глобальні та регіональні виклики та основні загрози", а також розвивати діалог і співробітництво в галузі безпеки і оборони. Політичний діалог слід вести в рамках Ради асоціації на рівні міністрів закордонних справ та експертів, при цьому передбачено "повне і своєчасне використання всіх дипломатичних і військових каналів між сторонами, в тому числі відповідних контактів з третіми країнами та в рамках ООН, Організації з безпеки і співробітництва в Європі та інших міжнародних форумів". Для політичного діалогу на парламентському рівні слід творити Парламентський комітет Асоціації.

У сфері зовнішньої політики передбачено партнерство в галузі врегулювання регіональних конфліктів і "забезпечення активнішої участі України в цивільних і військових операціях ЄС з подолання кризових ситуацій, а також у відповідних навчаннях і тренуваннях, зокрема тих, які проводять у рамках загальної політики безпеки й оборони".

"Сторони вивчатимуть потенціал військово-технічного співробітництва, - наголошено в документі. - Україна та Європейське оборонне агентство налагодять тісні контакти для обговорення питань, пов'язаних з удосконаленням військових можливостей, зокрема, в питаннях технічного характеру". В угоді передбачено також розвиток партнерства України з ЄС у протидії розповсюдженню зброї масового знищення, взаємодію на двосторонньому, регіональному і міжнародному рівнях у боротьбі з тероризмом, у забезпеченні захисту персональних даних, у спільному управлінні міграційними потоками та боротьбі з нелегальною міграцією.

Економічну частину угоди, що передбачає створення повноцінної зони вільної торгівлі і зачіпає такі питання, як доступ на ринки, торгівля енергоносіями, співпраця у сфері сільського господарства, транспорту, металургії, космосу, наукових досліджень, туризму, підприємницької діяльності, захист інтелектуальної власності, порядок розгляду спорів та умови оподаткування, Україна розраховує підписати до кінця року.

При цьому обнулення мит на український експорт у Євросоюз запровадять уже найближчим часом - у четвер саміт голів держав Євросоюзу схвалив такий крок. Ці норми можуть набути чинності вже в травні. Приблизно 98% митних зборів, які українські експортери товарів платять на кордоні з ЄС, будуть зняті. Заходи будуть чинними до 1 листопада або до того часи, поки набуде чинності повна угода про асоціацію.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook і Twitter