ГоловнаПолітика

Зміни до "мовного" ​​закону вводять 75% квоту україномовного телеефіру

Українській мові вирішили надати небачені права.

Зміни до "мовного" ​​закону вводять 75% квоту україномовного телеефіру
Фото: tsn.ua

Затверджений у п'ятницю законопроект про внесення змін до закону про мови встановлює 75-відсоткову квоту мовлення українською мовою для загальнонаціональних теле- і радіоканалів.

Про це пише видання "КоммерсантЪ-Украина", до рук якого потрапив цей документ.

Передачі та фільми іншими мовами слід дублювати, озвучувати державної мовою або забезпечувати субтитрами державною мовою. На думку голови Держкомтелерадіо Олександра Курдиновича, з виконанням цієї норми не виникне проблем, оскільки вона є "поверненням до того, що було чинним в Україні понад десять років": "Але з погляду ринкових принципів формування контенту 75% - це завищена норма. Телеканалам і радіостанціям простіше формувати мовну пропорцію, зважаючи на бізнес-інтереси".

Загалом запропоновані зміни практично повністю змінюють суть мовного закону. Зокрема, згідно з документом, за українською мовою зберігається статус державної. Її використання є обов'язковим у судочинстві та діловодстві, в діяльності органів державної влади, Збройних силах, у сфері науки і освіти, рекламі.

До регіональних мов нова редакція закону зараховує білоруську, болгарську, вірменську, гагаузьку, ідиш, караїмську, кримськотатарську, кримчацьку, молдовську, німецьку, новогрецьку, польську, ромську, російську, румунську, словацьку й угорську мови. Вказується, що їм може бути надана держпідтримка, але лише якщо на конкретній території проживає не менш ніж 30% носіїв такої мови.

Варто зазначити, що, відповідно до чинної редакції закону, визнання мови регіональною дозволено там, де число її носіїв становить не менш ніж 10%.

Мається на увазі, що в Україні буде ухвалено близько 4 тис. законів для кожної конкретної території, що, безумовно, є абсурдом, просто підриває мовну ситуацію в Україні, а питання захисту прав людини та реалізації Хартії регіональних мов доводить до абсурду. Це цинічне, хамське, образливе ставлення до 15 млн громадян України, права яких, по суті, спробували розтоптати— Вадим Колесніченко, співавтор закону про мови

Зібравши підписи щонайменше 30% членів територіальної громади, місцева рада звертається до обласної ради з проханням клопотати перед Верховною Радою про "підтримку або захист регіональної мови або мови нацменшин". Облрада протягом 30 днів звертається з таким клопотанням до Ради, яка "ухвалює закон про підтримку та захист регіональної мови або мови національної меншини в межах територіальної громади села, селища чи міста". За умови надання статусу регіональної на певній території ця мова використовується паралельно з державною.

Нагадаємо, групу з доопрацювання закону про мови створили за дорученням Президента Віктора Януковича 8 серпня, одразу після підписання резонансного закону.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook і Twitter