ГоловнаЕкономікаБізнес

Зростання виробництва "зеленої" електроенергії може сприяти модернізації електромереж, - ЗМІ

Енергетична стратегія країни передбачає, що до 2035 року частка "зеленки" сягне 25% в енергобалансі країни.

Зростання виробництва "зеленої" електроенергії може сприяти модернізації електромереж, - ЗМІ
Фото: esb.ie

Щорічне дворазове зростання ринку електромобілів, починаючи з 2015-го, зростання на 50% у 2019 році обсягів житлового будівництва і розвиток "зеленої" енергетики підсилюють тиск на інфраструктуру електричних мереж і вимагають їх оновлення та модернізації.

Про це написали журналісти інтернет-видання "Новое время" у статті "Ключ до світла".

"Україна в тренді. За останні три роки обсяг виробництва відновлюваних джерел енергії в Україні зріс вчетверо. І щомісяця зростає. Енергетична стратегія країни готує нас до того, що до 2035 року частка "зеленки" сягне 25% в енергобалансі країни. Як наслідок, зростає і запит споживачів на "зелену" енергетику. До 2030 року частка так званих просьюмер (споживачів і виробників електроенергії в одній особі) в Європейському Союзі складе 50% і вони будуть виробляти 20% всієї електроенергії на ринку", - зазначили автори.

За їхніми даними, 15 тис. українських споживачів вже перетворилися на виробників енергії - встановили на своїх будинках сонячні панелі, інвестувавши в них 300 млн євро. Але "зеленка" надзвичайно вимоглива до якості мереж, якими вона роздає напругу.

Ще однією передумовою для модернізації мереж є зростання ринку електромобілів. "Ринок електрокарів подвоюється вже практично щорічно. У 2015 році уряд скасував ввізне мито на імпорт e-car, що становило 8% від прайсу машини. Через 3 роки набуло чинності ще одне послаблення: прибрали ПДВ та акциз на ввезення електрокарів. У результаті імпорт такої техніки не обкладається податками. Що, очевидно, є провісником вибухового зростання ринку", - зазначили експерти.

Автори зазначили, що житлове будівництво знову на підйомі, його обсяги зросли порівняно з 2018 роком більш ніж на 50%. "Весь цей новобуд електрифіковано і щодня посилює свій тиск на енергомережі", - йдеться у матеріалі.

"Середній вік енергооб'єктів становить приблизно 40 років. Це фактично інфраструктурна старість", - підкреслив голова Національної енергетичної компанії "Укренерго" Всеволод Ковальчук. За його даними, в Україні загальне зношення мереж - близько 50-60%, а в обленерго загальне технічне зношення перевищує 75%.

Для суттєвої модернізації мереж необхідні якісна зміна підходу до інвестпрограми і автоматизації, відзначається в статті "Нового времени". За даними видання, інвестиційні програми оновлення мереж, які затверджує компаніям Національна комісія держрегулювання енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), сьогодні найбільш низькобюджетні в Європі. Наприклад, в Латвії на модернізацію 1 км мережі в тариф закладають 1 тис. доларів, а в Україні - 250 доларів. Журналісти підкреслили, що з такими мізерними вкладеннями Україні навряд чи вдасться впоратися з постійним зростанням енергоспоживання, а це означає, що країна залишиться лідером рейтингу частоти й тривалості аварійних відключень електроенергії.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram