ГоловнаЕкономікаДержава

Рада скасувала пайовий внесок у будівництві з 2021 року

У 2020 році буде діяти перехідний період з жорсткими умовами.

Рада скасувала пайовий внесок у будівництві з 2021 року
Фото: Макс Требухов

Верховна Рада в п'ятницю, 20 вересня, прийняла в другому читанні і в цілому законопроєкт №1059 про стимулювання інвестиційної діяльності в Україні.

Його підтримали 272 депутати.

Одним із положень цього законопроєкту пропонують скасувати обов'язкову сплату пайового внеску в розвиток інфраструктури населеного пункту в розмірі 4% від вартості житлового будівництва і 10% від вартості нежитлової забудови. Ця норма набуде чинності з 2021 року.

У 2020 році діятиме перехідний період з фіксованою ставкою 4% для нежитлових будівель і споруд, 2% для житлових будинків, 0% для промислового будівництва, об'єктів соціального значення.

Пайову участь потрібно буде платити винятково грошима до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Вони можуть бути використані винятково для створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури.

У пояснювальній записці йдеться, що пайовий внесок є квазіподатком на будівництво, який формально сплачується забудовником, але фактично покладено на покупця нерухомості.

Аналоги українського пайового внеску вкрай рідкісні в світовій практиці, а якщо і трапляються, то застосовуються в значно менших розмірах і не мають стосунку до будівельних робіт, виконуваних на земельних ділянках приватної власності. За даними рейтингу Doing Business 2017, наявність в Україні пайового внеску збільшує витрати на адміністративні процедури, пов'язані з будівництвом промислового об'єкта в середньому до 15,2%.

Авторкою законопроєкту є депутатка Олена Шуляк, яка раніше керувала напрямком "Будівництво" в організації "Офіс ефективного регулювання" (BRDO).

У 2018 році в інтерв'ю LB.ua Шуляк говорила, що пайовий внесок - джерело корупції і компенсаторів для його скасування цілком достатньо. "Скасування такого податку було б не просто прогресивною історією. Це - шанс зробити країну більш конкурентною в боротьбі за залучення інвесторів", - заявляла вона.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook і Twitter