ГоловнаЕкономікаБізнес

Криза в енергогалузі ймовірна через штучне ускладнення можливості закуповувати вугілля, - Корольчук

Зараз запасів вугілля на складах ТЕС недостатньо, каже експерт.

Криза в енергогалузі ймовірна через штучне ускладнення можливості закуповувати вугілля, - Корольчук
Фото: Макс Левин

Наміри знизити граничні ціни (price caps) на ринку електроенергії суттєво ускладнять можливість закупівлі вугілля і здатні спровокувати кризу в енергетиці. Про це заявив член спостережної ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук в ефірі телеканалу "Еспресо", пишуть "Українські новини". 

"Зараз прайс-кеп, так звану граничну ціну, встановлено на рівні 1,64 гривні за кВт-г. Пропонують її знизити до 1,4 гривні. І фактично це в тому числі в тарифі для теплових електростанцій. І це просто не дозволить їм закуповувати те саме вугілля по імпорту і робити його запаси. Тобто до певної міри штучно створюється криза", - пояснив Корольчук.

За його словами, якщо запаси вугілля не зростатимуть, а темпи використання залишаться на нинішньому рівні, то вже з листопада в енергетиці може виникнути кризова ситуація. "І тоді з коліс виключно робота. А проблема ось у чому. Візьмемо атомні електростанції, там один блок - тисяча мегаватів. Він от виходить з ладу, буває, у нас виходять, позаплановий ремонт. Його замінити – треба фактично увімкнути 5 блоків теплової електростанції. Якщо у них вугілля немає, вони просто не ввімкнуться. Тому я думаю, що це буде одна з ключових проблем", - сказав Корольчук.

Експерт звернув увагу, що нині запасів вугілля на складах ТЕС недостатньо і його потрібно імпортувати, а найдешевшу ціну вугілля на сьогодні дає розкритикована формула "Роттердам+".

"На нараді у президента Зеленського також порушували це питання і сказали, що ми сьогодні спалюємо 80 тисяч тонн вугілля, а накопичуємо 40 тисяч тонн вугілля. І в контексті цього, як же вирішувати проблему. Значить, треба імпортувати вугілля. А імпортувати - в цьому контексті були потім оприлюднені вашими колегами такі таблички цікаві. Виявилося, що формула "Роттердам+" сумнозвісна, як її називають, корупційна, ще якась – вона, виявилося, сьогодні дає найнижчу ціну на вугілля", - сказав Корольчук.

Раніше представники влади повідомляли, що вважають за необхідне переглянути цінові обмеження на ринку електроенергії, так звані рrice caps, а саме - денну ціну знизити на 15-20%.

Енергоексперти прогнозують, що посилення цінових обмежень на ринку електроенергії призведе до збиткової роботи ТЕС, а також зростання заборгованості із зарплат перед шахтарями, оскільки це означає зниження вартості вугілля в тарифі для ТЕС.

Нагадаємо, як повідомляло Міненерго, станом на кінець серпня запаси вугілля на складах ТЕС становили 0,71 млн т, це у 2,1 разу нижче, ніж на аналогічну дату минулого року (1,52 млн т).

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook і Twitter