ГоловнаЕкономікаДержава

НКРЕКП установила обмежувачі ціни на електроенергію в новому енергоринку

Правила скориговано з урахуванням постанови Кабінету Міністрів про PSO.

НКРЕКП установила обмежувачі ціни на електроенергію в новому енергоринку
Фото: EPA/UPG

Нацкомісія, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), внесла зміни в правила купівлі-продажу електроенергії, які запускаються з 1 липня сегментах нового оптового ринку е/е, змінивши формулу розрахунку граничних цін на цих сегментах, так званих "prices cap".

Проект постанови про зміни до Правил ринку "на добу вперед" (РСВ) і внутрішньодобового ринку (ВСР) НКРЕКП затвердила на засіданні у понеділок, передають "Українські новини".

Правила відкориговано з урахуванням постанови Кабінету Міністрів про покладення спецзобов'язань (PSO) на ринку е/е (прийнятого 5 червня і відкоригованого 12 червня).

Правила передбачають 9-місячний перехідний період (тоді як раніше передбачалося період в шість місяців) з моменту введення РСВ і ВСР, протягом якого енерговиробники у своїх заявках з продажу е/е вказують ціну, не вище максимального значення середніх показників за останні три місяці до введення нових сегментів.

При покладанні PSO на оператора системи передачі (НЕК "Укренерго") це значення буде множитися на понижувальний коефіцієнт (відношення фактичної оптової ринкової ціни без дотацій до фактичної оптової ринкової ціни, що містить дотаційні сертифікати).

За попередніми розрахунками НКРЕКП, здійсненими для оцінки витрат НЕК "Укренерго" щодо закупівлі "технологічної" е/е на РСВ, середня гранична ціна на РСВ на період дії цінових обмежень складе 1,62 грн за кВт-год (без ПДВ).

У розрахунках, які зобов'язане здійснити ДП "Оператор ринку" та опублікувати їх 28 червня, використовується два періоди протягом доби – мінімального навантаження (з 00:00 до 08:00 і 23:00 по 24:00) і максимального (решта часу). При цьому представники теплової генерації виступили проти 9-годинного нічного періоду (мінімального навантаження), мотивуючи це тим, що така періодизація знизить їхню тарифну виручку. Теплова генерація також вважає занадто тривалим 9-місячний перехідний період, протягом якого ціни на її продукцію будуть регулюватися. При цьому ТЕС буде складно знайти покупців на свою е/е за двосторонніми договорами з вищими, ніж за встановлені адміністративні на РСВ, цінами.

Як повідомлялося, на липень 2019 року в Україні намічено запуск нової моделі оптового ринку е/е на виконання закону "Про ринок електроенергії", прийнятого у квітні 2017 року. Передбачається перехід від роботи з моделі "єдиного покупця" до конкурентного механізму, що передбачає двосторонні договори між виробниками і великими споживачами, постачальниками, введення балансувального ринку (де будуть розраховуватися різниця між прогнозним і фактичним обсягом споживання і його вартість), ринку "на добу вперед" і внутрішньодобового ринку (на ньому закуповується е/е на найближчі години). Існуватиме також ринок допоміжних послуг.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook і Twitter