ГоловнаЕкономікаБізнес

Екс-власник банку "ВіЕйБі" Бахматюк вважає пірровою перемогу НБУ у справі ЛГЗ в Івано-Франківську

Бізнесмен заявляє, що неодноразово пропонував зберегти завод.

Екс-власник банку "ВіЕйБі" Бахматюк вважає пірровою перемогу НБУ у справі ЛГЗ в Івано-Франківську
Олег Бахматюк
Фото: Макс Левин

Рішення суду про продаж на публічних торгах лікеро-горілчаного заводу в Івано-Франківську за позовом Національного банку до ТОВ «Станіславська торгова компанія» є пірровою перемогою, оскільки відмова центробанку від пропозицій про реструктуризацію боргу призвела до зупинки і знецінення цього підприємства, вважає екс-власник банку «ВіЕйБі» Олег Бахматюк.

«Хочу привітати Нацбанк з черговою пірровою перемогою: на підприємстві, яке давало роботу 720 людям, приносило по 400 млн грн виручки і 150 млн грн податків щорічно, тепер залишилося 5 сторожів», - сказав бізнесмен, власник агрохолдингів «Укрлендфармінг» і «Авангард» агентству Інтерфакс-Україна, коментуючи судове рішення.

«Ми неодноразово пропонували: давайте сядемо і створимо робочу конструкцію, щоб зберегти завод і дати можливість обслуговувати борг. Але нормальна логіка тут не працює: ніхто не хоче брати на себе відповідальність, легше знищити підприємство і продати потім за 5% від вартості на «Прозорро», - заявив Бахматюк.

Господарський суд Києва 11 лютого вирішив звернути стягнення на предмет іпотеки за іпотечним договором, укладеним між НБУ і підконтрольною Бахматюку Станіславською торговою компанією на цех з виробництва лікеро-горілчаних виробів в Івано-Франківську по вул. Промисловій, 29. Метою є часткове погашення заборгованості за виданий кредит Нацбанком в жовтні 2014 року на 1,224 млрд грн.

Крім того восени 2018 року Нацбанк у кількох судах домігся звернення стягнення на майнові комплекси ТОВ «Птахофабрика Київська» в Броварському р-ні під Києвом, Мліївської птахофабрики в Черкаській області та Жовтоводського м’ясопродкомбінату в Дніпропетровській області. А Господарський суд Івано-Франківської області за позовом переданого Фонду гарантування вкладів фізосіб банку «ВіЕйБі» вирішив звернути стягнення на цілісний майновий комплекс Івано-Франківського м'ясокомбінату з холдингу «Укрлендфармінг».

Коментуючи ці судові рішення, Бахматюк зазначив, що вони призвели до таких самих наслідків. Зокрема, на Івано-Франківському м'ясокомбінаті з 300 співробітників залишилося 10 сторожів, а решта «поїхали в Польщу». За його словами, під загрозою закриття через ініційовані Нацбанком судові спори перебуває до 10 птахофабрик із приблизно 4 тис. працівниками.

«Я не ідеалізую себе, але такої відсутності логіки, як у діях Нацбанку, я ще не зустрічав. Адже хто виграв? Давайте сядемо, домовимося і знайдемо конструктивну модель, щоб замість 3-5% ви отримали 30-50%», - заявляє бізнесмен.

Він стверджує, що зупинка підприємств відразу знецінює їх приблизно вдвічі, а розрив логістичних ланцюжків у постачанні сировини та готової продукції, який забезпечували їм агрохолдинги, знижує цю ціну ще більш істотно.

Бахматюк зазначив, що після понад року складної роботи із залученням Ernst & Young та інших незалежних посередників такий сценарій спрацював з Ощадбанком, з яким «Укрлендфармінг» і «Авангард» домовилися про реструктуризацію боргу на 4,4 млрд грн у рамках процедури, визначеної Законом «Про фінансову реструктуризацію».

«Але в Нацбанку цю логіку не хочуть чути. Апріорі я зарахований до ворогів. На кожне звернення про можливі варіанти реструктуризації ми отримуємо ще більше агресії. Обрано шлях нічого не робити і полювати на відьом», - вважає екс-власник банків «ВіЕйБі» і «Фінансова ініціатива». За його словами, НБУ посилається на те, що закон не дозволяє знайти формалізований підхід до таких пропозицій.

Говорячи про переговори із зовнішніми кредиторами, Бахматюк сказав, що вони «теж втомилися через цю нерозв’язану ситуацію», але більш конструктивні. «З багатьма ми знайшли спільну мову, хоча деякі радикалізувалися, оскільки така підвішена ситуація триває вже четвертий рік», - пояснив власник «Укрлендфармінгу» і «Авангарду», нагадавши, що за цей час кредиторам було виплачено $470 млн.

Як повідомляли, НБУ 20 березня 2015 року вирішив відкликати банківську ліцензію та ліквідувати ВіЕйБі Банк, а в червні 2015 року визнав неплатоспроможним банк «Фінансова ініціатива». Потім Нацбанк подав на Бахматюка в суд п'ять позовів про стягнення заборгованості за персональним договором поруки за зобов'язаннями цих кредитних установ, які сумарно заборгували НБУ за рефінансування 10,9 млрд грн.

Бахматюк же поклав відповідальність за погіршення ситуації в банках на НБУ і заявив про готовність до компромісу з Нацбанком у питанні порук, запропонувавши мирову угоду з розстрочкою на сім років з можливістю збільшити заставу перед Нацбанком.

«Укрлендфармінг» є найбільшим агрохолдингом у Євразії. Вирощує зернові, виготовляє молоко і м'ясо, виробляє яйця і яєчні продукти.

Земельний банк «Укрлендфармінг» - 570 тис. га, в структуру холдингу входять елеваторна мережа загальною потужністю 2,6 млн тонн одночасного зберігання зерна, ферми з вирощування ВРХ, 19 м'ясопереробних комбінатів. У структурі агрохолдингу «Авангард» - 19 птахофабрик, ферми з вирощування курей-несучок, три репродуктори, три селекційні господарства, 6 комбікормових заводів, завод з виробництва яєчних продуктів «Імперово Фудз», три склади тривалого зберігання яєць.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook і Twitter