ГоловнаЕкономікаДержава

Нацбанк з липня припиняє карбування монет номіналом 1, 2, 5 і 25 копійок

З 27 квітня заплановано ввести в обіг монети номіналом 1 і 2 гривні, а з 2019 року - 5 і 10 гривень.

Нацбанк з липня припиняє карбування монет номіналом 1, 2, 5 і 25 копійок
Фото: izvestia.kiev.ua

Національний банк вирішив припинити карбування монет 1, 2, 5 і 25 копійок і перейти на округлення сум покупок з липня.

Про це повідомив на прес-конференції в.о. голови НБУ Яків Смолій.

За його словами, з 1 липня 2018 року в Україні будуть застосовуватися правила округлення загальних сум готівкових розрахунків. Відповідні норми містяться в постанові правління Нацбанку "Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів".

Згідно з постановою, НБУ припиняє карбувати монети номіналом 1, 2, 5 і 25 копійок. У той самий час усі ці номінали розмінних монет і надалі залишатимуться в обігу.

Для спрощення розрахунків будуть встановлюватися правила округлення загальної суми покупки: сума, яка закінчується від 1 до 4 копійок, округляється в бік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок; сума, яка закінчується від 5 до 9 копійок, округляється в бік збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок.

У разі наявності в покупця монет дрібних номіналів він і надалі може ними розраховуватися, а в разі наявності таких монет у продавця він може видати покупцеві здачу цими номіналами. При безготівкових розрахунках округлення не будуть здійснюватися.

Застосування правил округлення Національний банк погодив з усіма державними органами. Також відбулися обговорення з банками, представниками сфери торгівлі і послуг, діловою спільнотою, які позитивно поставилися до застосування правил округлення.

Крім того, за словами Смолія, з 27 квітня НБУ випустить в обіг монети 1 і 2 гривні для поступової заміни банкнот, а також номіналом 5 і 10 гривень - з 2019 року.

"У міжнародній практиці номінальні ряди мають у середньому 12 номіналів грошових знаків. І ми повинні прагнути до цього", - сказав він.

Смолій також зазначив, що така заміна дозволить заощадити державі близько 1 млрд гривень з урахуванням терміну служби монет. Монети перебувають в обігу близько 20 років, а банкноти номіналами 1, 2, 5 і 10 гривень - незначний проміжок часу (в середньому близько одного року).

"До цього рішення нас стимулюють і розвиток безготівкових розрахунків, зміна купівельної спроможності гривні за останні 20 років і зміни в поведінці споживачів. Розвиток безготівкових розрахунків призводить до зменшення кількості номіналів у номінальних рядах країн світу. І Україна не виняток. Частка безготівкових розрахунків в Україні з використанням платіжних карток за останні п'ять років зросла більш ніж утричі - до 39% на початок 2018 (з 12% станом на початок 2013 року)", - додав в.о. голови Нацбанку.

За його словами, у зв'язку з фізичним зносом НБУ щорічно вилучає близько 800 млн штук банкнот усіх номіналів, майже половина з яких (понад 40%) становлять саме банкноти від 1 до 10 гривень.

Крім того, зазначив Смолій, заміна банкнот низьких номіналів на монети наблизить Україну до практики Європейського Союзу, де існують монети номіналом 1 і 2 євро. Таку заміну свого часу успішно провели Угорщина, Чехія, Данія, Японія, Канада, Великобританія, Австралія.

Нагадаємо, у 2017 році Національний банк України повідомив, що хоче припинити карбування монет номіналами 1, 2, 5 копійок (бо вартість виготовлення таких монет перевищує їх номінальну вартість) і монет номіналом 25 копійок (оскільки за відсутності монет номіналами 1, 2 і 5 копійок 25 копійок не будуть розмінюватися 10 копійками). При цьому грошова одиниця України - гривня - і далі буде дорівнює 100 копійкам.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook і Twitter