ГоловнаЕкономікаБізнес

Мораторій на вивезення деревини може призвести до судових позовів проти України, - Устенко

"Україна є членом СОТ, а в її рамках будь-які експортні обмеження неприйнятні".

Мораторій на вивезення деревини може призвести до судових позовів проти України, - Устенко
Олег Устенко
Фото: Макс Требухов

Україна може стати стороною розгляду про незаконне обмеження експорту як країна, яка не виконує свої зобов'язання за угодою про Зону вільної торгівлі з Євросоюзом.

Про це заявив виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко, коментуючи введений рік тому мораторій на вивезення необробленої деревини.

"Україна є членом СОТ, а в її рамках будь-які експортні обмеження неприйнятні. Країна, яка не виконує таких вимог, зіштовхнеться з тим, що в Женеві проти неї буде слухання про незаконне обмеження експорту. Те саме стосується і експортних мит, якби ми ввели їх на вивезення лісу-кругляка. Обмежувати експорт у рамках СОТ не можна", - цитує Устенка агентство УНІАН.

За його словами, перешкода вільній торгівлі в сучасному світі сприймається як архаїзм, який дуже погано характеризує економічну політику держави. "Сьогодні будь-який європейський виробник може подати документи від своєї асоціації, наприклад, виробників меблів, в європейську комісію з розгляду спорів про незаконне обмеження експорту з боку України - і виграти. Тоді в нас будуть ще й хворобливі іміджеві втрати. Фактично, європейці нас пробачили за рік такої поведінки з мораторієм", - додав експерт.

Олег Устенко звернув увагу на той факт, що відмову України від мораторію на експорт деревини в Євросоюзі пов'язують із наданням макрофінансової допомоги в загальному розмірі 1,2 млрд євро. "ЄС зробив чітку заяву: або Україна знімає обмеження на експорт, або в зоні ризику питання макрофінансової допомоги, яку європейці використовують як морквину для України. Але якщо ми не збираємося виконувати свої обов'язки в рамках угоди про Зону вільної торгівлі з ЄС, то незабаром виникне питання і в іншій площині: а інші зобов'язання збираєтеся виконувати?" - застеріг виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера.

На його думку, часу на вирішення питання з мораторієм в Україні залишилося до 1 січня 2017 року, коли закон про заборону експорту набуде чинності. "Україна традиційно думає, що зможе якимось чином сказати одне, а зробити інше. Це неправильний підхід. Але час на вирішення проблеми з мораторієм ще є - до 1 січня", - зазначив Олег Устенко.

Нагадаємо, в квітні 2015 року Верховна Рада ухвалила закон, яким ввела 10-річну заборону на експорт лісоматеріалів і пиломатеріалів у необробленому вигляді. Зокрема, з 1 листопада 2015 року заборонено вивозити з України лісоматеріали деревних порід (окрім сосни). Мораторій на експорт деревних порід сосни почне діяти з 1 січня 2017 року.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook і Twitter