ГоловнаЕкономіка

"Газпром" програв Литві в Стокгольмському суді

Це рішення має важливе значення для ситуації навколо створення російською монополією консорціуму з Україною.

"Газпром" програв Литві в Стокгольмському суді
Фото: i-g-t.org

Стокгольмський арбітражний суд відхилив претензії "Газпрому" до уряду Литви, пише "Коммерсантъ-Украина".

Як повідомили вчора в міністерстві енергетики Литви, суд відхилив вимоги "Газпрому" відшкодувати збитки від поділу компанії Lietuvos dujos.

Суд остаточно затвердив право литовського уряду ініціювати розслідування діяльності газової компанії у Вільнюському окружному суді і відхилив усі вимоги "Газпрому" про відшкодування збитків, а також ухвалив, що російська монополія не може забороняти урядові Литви порушувати в суді питання про відповідність керівників компанії займаним посадам.

У міненергетики Литви зазначають, що рішення арбітражу ще раз свідчить про те, що питання про діяльність Lietuvos dujos і реалізацію Третього енергетичного пакета ЄС у газовому секторі "Газпром" повинен вирішувати шляхом не арбітражу, а добровільних переговорів.

Lietuvos dujos є монополістом з постачання газу споживачам в Литві і його транзиту через територію країни. Німецькому E.On Ruhrgas International належать 38,9% акцій Lietuvos dujos, "Газпрому" - 37,1%, міненергетики - 17,7%. Минулого року уряд Литви зажадав поділити активи компанії за трьома видами бізнесу: транспорт газу, газорозподіл і продаж газу. Такої реорганізації вимагають від Литви норми Третього енергопакета ЄС. Акціонери Lietuvos dujos домовилися, що до 2014 року компанію повністю поділять. Безпосередньо за Lietuvos dujos залишиться лише продаж газу, а її магістральні газопроводи і газорозподільні мережі передадуть новоствореним компаніям. Перша з'явиться до липня 2013 року, друга - до 2014 року, при цьому газорозподільна компанія залишиться дочірнім товариством Lietuvos dujos.

Проти поділу Lietuvos dujos неодноразово виступав "Газпром". Як монополіст у постачанні газу в Литву, він завжди наголошував, що не хоче втрачати вплив на активи Lietuvos dujos. Проте влада Литви проігнорувала думку "Газпрому" навіть на тлі істотного зростання ціни газу для країни (більш ніж $500 за 1 тис. кубометрів). У цьому Литві допомогла німецька E.On Ruhrgas International, разом з якою міненергетики Литви змогло провести потрібне рішення. E.On Ruhrgas підтримала Литву, оскільки сама потрапляє під нормативи ЄС.

План поділу Lietuvos dujos ще має затвердити правління компанії, а акціонерам доведеться вибрати оцінювача активів. Магістральні газопроводи можуть опинитися в новоствореній компанії, підконтрольній уряду Литви, або ж їх передадуть нинішньому оператору електромереж Litgrid. Аналогічний поділ здійснюють у Польщі та в Естонії, там газотранспортні оператори (Gaz System і Elering) виявилися підконтрольними державі на 100%.

У прес-службі "Газпрому" вчора відмовилися коментувати програш у Стокгольмському арбітражному суді. Офіційно ситуацію не коментують і в українському Міністерстві енергетики та вугільної промисловості. Джерело в департаменті нафтової, газової та нафтопереробної промисловості Міненергетики вважає, що програш компанії може вплинути на перебіг переговорів між Росією й Україною про ціну газу. "По суті, європейський суд сьогодні чітко дав зрозуміти, що Енергохартія і Третій енергопакет не дозволяють об'єднувати транспортування і постачання газу на ринок, - говорить співрозмовник видання. - Це означає, що в разі створення консорціуму на базі української ГТС "Газпрому" доведеться відмовитися від роботи на внутрішньому ринку компанії "Газпромзбут-Україна", а також від будь-яких видобувних проектів, у тому числі на площі Паласу в Чорному морі".

Директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич зазначає, що після литовського інциденту "Газпром" набагато обережніше ставитиметься до створення нових спільних підприємств на базі ГТС із країнами, що приєдналися до Енергохартії.

"Радше за все, Росія віддасть перевагу домовленостям про зниження ціни на базі деяких політичних поступок, - погоджується член комітету Верховної Ради з ПЕК Олександр Гудима. - Тому що, по суті, в України після рішення Стокгольмського арбітражу з'являється механізм виведення з майбутнього консорціуму газотранспортної системи за умови, якщо в нього попередньо увійде будь-який інший актив, крім транспортного, наприклад, розподільні мережі або хоча б одне родовище".

Посол РФ в Україні Михайло Зурабов учора заявив, що найбільш дієвим способом домогтися зниження ціни газу для України є вступ країни до Митного союзу. Пан Зурабов також додав, що інтерес Росії до створення консорціуму на базі української ГТС знизився.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook і Twitter