ГоловнаКультура

Співробітника "Софії Київської", який закликав Кириленка піти у відставку, звільняють (документ)

Замість відповіді на лист міністрові Тимур Бобровський отримав повідомлення про звільнення

Вченого-археолога Тимура Бобровського, автора звернення до міністра культури В'ячеслава Кириленка, повідомили про звільнення із заповідника "Софія Київська".

Про це він написав у своєму фейсбуке, привівши відповідний документ.

Керівництво заповідника повідомило Бобровського, що його посаду - завідувач сектором археологічних досліджень - скорочено, тому його звільнять через два місяці після цього попередження (згідно КЗпП).

Фото: Facebook Тимура Бобровського

Зазначимо, що повідомлення про звільнення прийшло через місяць після того, як Бобровський відправив своє звернення міністру культури В'ячеславу Кириленку. Відповіді від міністра археолог у зазначений термін (місяць) не отримав.

У своєму зверненні до керівника Мінкульту Бобровський, нагадаємо, вказав на тривожні, на його думку, тенденції в управлінні у сфері культури, а також закликав міністра піти у відставку, оскільки він не справляється з реформами у сфері культури.

Після того, як стало відомо про звільнення із "Софії Київської", археолог написав нове звернення - до прем'єр-міністра Арсенія Яценюка, яке подаємо нижче. У ньому він піддає сумніву необхідність скорочення відділу археологічних досліджень у "Софії Київській" і зазначає, що керівництво Мінкульту досі ігнорує критику на свою адресу.

Відкритий лист – звернення

громадянина України Бобровського Т.А.

до Прем’єр-міністра України Яценюка А.П.

Шановний Арсенію Петровичу!

Мушу звернутися до Вас у ситуації, коли локальна проблема стала свідченням несумісних з європейським вибором України тенденцій, здатних звести нанівець новітні здобутки країни у справі розбудови громадянського суспільства та відповідального лідерства на рівні керівництва держави.

28 березня 2015 року я опублікував відкритий лист на ім’я Міністра культури України В.А. Кириленка (додаток № 1), де виклав низку критичних зауважень щодо діяльності керівництва Міністерства культури України. Лист був передрукований кількома електронними ЗМІ та широко розійшовся у соцмережах, а поштове повідомлення свідчить, що його паперова версія була ще до початку квітня доставлена до Міністерства культури України.

Своєрідною “відповіддю” на цей лист стало письмове попередження від 29 квітня 2015 року про моє звільнення з роботи – з посади завідувача сектору археологічних досліджень Національного заповідника «Софія Київська» (додаток № 2). Формальним приводом стало скорочення моєї посади у зв’язку з введенням у дію нового штатного розпису, у надзвичайно стислі терміни погодженого Міністерством культури.

Я розумію, що економічна криза та бойові дії на сході України вимагають режиму економії коштів та спонукають бюджетні установи скорочувати працівників. Але деякі обставини змушують розглядати дану ситуацію дещо в іншому контексті.

Перша обставина: неочікуваному скороченню підлягає єдиний спеціалізований підрозділ, що займається вивченням та збереженням археологічних пам’яток на території об’єкта Всесвітньої спадщини «Собор Святої Софії з прилеглими монастирськими спорудами, Києво-Печерська лавра». На тлі несуттєвого скорочення загальної кількості працівників заповідника скасування саме цього сектора є абсурдним, оскільки суперечить пріоритетним завданням наукової та пам’яткоохоронної установи національного рівня, якою є Національний заповідник «Софія Київська».

Друга обставина пов’язана зі згаданим вище відкритим листом на ім’я Міністра культури України, приводом до написання якого стала ганебна за формою та змістом реакція прес-служби міністерства на критику, наведену у спільному зверненні президій українських комітетів ICOMOS та ICOM (додаток № 3). У своєму листі я навів приклади деструктивного підходу з боку керівництва Мінкультури до управління пам’яткоохоронною та музейною сферами, а також наголосив на неприйнятності командно-адміністративних методів, що системно впроваджуються В.А. Кириленком та його заступниками на всіх рівнях, пов’язаних з профільною діяльністю міністерства.

Обидві обставини, на мою думку, свідчать про наступне:

- має місце неприпустимий в європейській країні випадок службового переслідування за висловлену критику, для чого здійснено знищення наукового підрозділу, необхідного для повноцінного функціонування однієї з провідних державних установ культури;

- керівництво Міністерства культури на чолі з В.А. Кириленком системно ігнорує будь-які критичні зауваження на свою адресу з боку громадськості, натомість посилюючи адміністративний тиск на підпорядковані міністерству заклади і відроджуючи управлінські традиції радянського зразка.

У цьому листі викладена лише частка проблем, спричинених управлінськими рішеннями нинішнього керівництва Мінкультури. Однак вони впливають не тільки на долю однієї людини або розвиток окремої установи. Сприяння подібним тенденціям на рівні органів державної влади закладає підвалини нової гуманітарної кризи з усіма її негативними наслідками для українського суспільства.

Прошу Вас звернути увагу на факти, викладені у цьому листі, та відверто відповісти на питання: чи може у сучасній Україні займати посаду Віце-прем’єра з гуманітарних питань – Міністра культури України особа, здатна заради власних амбіцій переступити через пересічну людину, громаду, інтереси суспільства?

З повагою та сподіваннями на розуміння,

завідувач сектору археологічних досліджень

Національного заповідника “Софія Київська”,

кандидат історичних наук,

дійсний член Українського комітету

ICOMOS та Blue Shield Ukraine,

заслужений працівник культури України Т.А. Бобровський

Нагадаємо, з відкритим зверненням до прем'єр-міністра Арсенія Яценюка виступила народний депутат Ірина Подоляк, закликавши главу уряду "ухвалити швидке управлінське рішення" щодо міністра культури В'ячеслава Кириленка.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook і Twitter