ГоловнаБлогиБлог Віталія Скоцика

Як Україні працювати з Америкою Трампа? Як і з МВФ

Новий президент США у своїй інавгураційній промові ще раз підтвердив: національні інтереси Америки будуть тим ситом, через яке “просіюватимуться” всі рішення нової адміністрації. Переконаний, що саме так відбуватиметься і з майбутньою фінансовою, технічною, безпековою допомогою Вашингтона для інших країн, в тому числі і для України.

Фото: EPA/UPG

Нам потрібно буде не тільки пояснити ефективність використання американських коштів, але й те, яким чином виділення цих коштів відповідає інтересам американського середнього класу – базового електорату Дональда Трампа. Іншими словами, що умовному “маленькому американцю” від того, що Америка роками підтримує Україну фінансово?

З якої формули має виходити Україна у своїй співпраці по лінії допомоги з міжнародними партнерами у нових реаліях? Як дехто з вас уже знає з моїх попередніх коментарів, на минулому тижні я провів дуже плідну і відверту розмову з головою представництва МВФ в Україні Жеромом Ваше. Під час зустрічі, на якій ми з паном Ваше мали можливість в деталях проаналізувати ефективність співпраці України з МВФ, я вкотре переконався: формула МВФ – гроші в обмін на конкретні реформи – найбільш дієва з усіх апробованих механізмів міжнародної співпраці України за останні роки. Ні, вона не викорчувала корупцію, ще не зробила реформи в Україні незворотними, але все, що було зроблено в цьому напрямку на практиці за останні роки, було зроблено, в першу чергу, завдяки програмі з МВФ та її жорсткій обумовленості.

На мій погляд, у нових американських умовах Україна сама мала б запропонувати США та іншим важливим міжнародним партнерам своєрідний меморандум, подібний до того, який ми маємо з Міжнародним валютним фондом. І який би чітко обумовлював не лише об’єм допомоги, але й умови, які має Україна виконати для надходження цієї допомоги. Такий жест з боку України продемонстрував би, що ми серйозно ставимось до коштів інших урядів і не просимо їх нам надати просто за красиві очі.

Єдиною, можливо, суттєвою відмінністю між Меморандумами з МВФ і умовними меморандумами з урядом США, з ЄС чи урядом Німеччини має бути те, що вони повинні залишатись чинними і при зміні урядів, аби процес реформ і взятих на себе зобов’язань не припинявся з приходом нових облич в уряді.

Дехто скаже, що ця формула може не спрацювати з новою адміністрацією, якщо вона не розумітиме користі від реформованої України. Впевнений, що розумітиме, оскільки лише незворотні реформи в Україні зможуть перетворити її на фактор стабільності і добробуту. А стабільна Україна – це стабільна Європа, в якій Америка в силу тісного переплетення безпекових та економічних інтересів точно буде зацікавлена.

Віталій Скоцик Віталій Скоцик , Економіст, Голова Аграрної партії України
Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook і Twitter