Реформа з децентралізації має неоцінене значення для фундаментальних змін в державі

Проведення реформи з децентралізації може забезпечити найбільш фундаментальні зміни в Україні за всі роки незалежності. Більшість громадян, навіть представники політичної еліти та громадських активістів, не усвідомлюють тектонічні зміни, які матиме реформа з децентралізації та передачі повноважень громадам населених пунктів (або об’єднанню декількох малих населених пунктів в одну громаду).

Причому, необхідно не просто передати місцевим громадам повноваження від уряду та президента. Можливо, навіть, важливішим є передача повноважень місцевим громадам з обласного та районного рівня. Саме бюрократія на районному та обласному рівні чинитиме найбільший спротив реформам по децентралізації влади.

Але потрібно усвідомлювати, що більшість цих змін потрібно буде відобразити не тільки у Конституції, а у величезній кількості законів та інших нормативних актах. В них потрібно забезпечити, щоби основні повноваження були передані саме громадам населених пункті.

До речі, в цей понеділок, спілкуючись з народними депутатами вже після завершення «Свободи слова» на ICTV, пояснював доцільність відмови від прямих виборів депутатів районних та обласних рад. Туди мають делегуватися представники рад громад населених пунктів. Більш того, важливо, щоби кожні півроку ротація відбувалася цих депутатів районних та обласних рад. За таких обставин депутати районних та обласних рад представлятимуть інтереси первинних громад, і не намагатимуться перетягувати повноваження на рівень області чи району. Це найкраще сприятиме забезпеченню принципу субсидіарності, коли громади населених пункті погоджуватимуться передаватимуть на районний та обласний рівень лише ті повноваження, які складніше чи дорожче забезпечувати на нижчому рівні.

Практично всі адміністративні послуги мають надаватися на рівні громади населених пунктів. Від видачі паспортів та свідоцтв про народження до реєстрації шлюбів, угод на купівлю-продаж нерухомості, призначення пенсій, соціальних пільг та субсидій, адміністрування сплати податків. Все це і багато іншого має забезпечуватися на рівні громад населених пунктів.

Ми не провели цю реформу в 2005 році, бо не було усвідомлення її необхідності та політичної волі на рівні президента та політичних еліт. Якщо під різними приводами ті чи інші політичні сили заблокують її проведення саме в цьому році, з великою ймовірністю вона взагалі не буде проведена в наступне десятиліття. А без неї саме існування України як незалежної, суверенної держави буде під величезним питанням.

Тому, щоб зараз не розповідали ті чи інші народні депутати, про щоб вони не сперечалися, можуть в цілодобовому режимі дискутувати ті чи інші пропозиції, але вони зобов’язані прийняти зміни до Конституції щодо децентралізації в першому читанні протягом цих двох тижнів, а потім восени – в другому.

Це не просто благання та побажання – це вимога часу, це їх обов’язок перед українським народом та українською державністю.

Зроблять – увійдуть в українську історію, не зроблять – вляпаються, якби потім не намагалися виправдати себе.

Борис Кушнірук Борис Кушнірук , Економіст
Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook і Twitter