Україна нічого не здобула, але і не втратила в «газових» перемовинах у Брюсселі

У п’ятницю, 9 грудня 2016-го року, у Брюсселі закінчилися тристоронні (ЄС, Україна, РФ) переговори щодо постачання російського газу іншим країнам Європи у зимовий період 2016/2017. Переговори закінчилися, як інформують багато ЗМІ, безрезультатно.

Фото: EPA/UPG

Ці переговори були ініційовані та організовані не Україною і стосувалися насамперед транзиту російського газу через Україну до країн ЄС. Конкретніше: ЄК і РФ стурбовані тим, що в українських ПСГ є приблизно 15 млрд кубометрів газу, хоча росіяни (а вслід за ними й ЄК) завжди стверджували, що для гарантування треба 17-19, як і було раніше.

Якщо оцінювати збоку, переговори справді закінчилися безрезультатно для постачальника і споживача, оскільки не підписано кінцевого документу, який би був юридичною гарантією транзиту російського газу до країн ЄС. Тобто, ні продавець газу РФ, ані споживач у Європі не мають підстав бути задоволеними результатами згаданих перемовин – вони не досягли бажаної ними мети.

Такого не можна сказати про українську делегацію, яка хоч бажаного не досягла, але і нічого не втратила.

Інтерес української сторони як транзитера принципово відрізняється і від інтересів постачальника, і від інтересів споживача – тим більше тепер, в період війни. У контексті згаданих перемовин, українській делегації робилися цікаві пропозиції як від російської сторони, так і від європейської. Безумовно, такі пропозиції супроводжувалися певними обіцянками і ультиматумами. Але українська делегація, чи не вперше, не пішла на поступки ні російській, ані європейській сторонам.

Наразі складно однозначно говорити про те, чим керувалася українська делегація у Брюсселі 9 грудня 2016. Однак, з впевненістю можна стверджувати, що від її дій не постраждали українські національні інтереси.

Риторичним, серед інших, залишається питання про те, коли газовики говорили правду – раніше, коли твердили (і українські, і російські, і європейські), що для гарантованого проходження будь-якого ( навіть дуже холодного) опалювального сезону, в українських ПСГ має бути не менше 17-19 млрд кубометрів газу – інакше катастрофа; чи тепер, коли по факту перед початком опалювального сезону було лише трохи більше 15? Звичайно, найближчу до об’єктивної відповідь дасть зима, однак у таких розрахунках навіть в період проектування ГТС, у 60-70-х роках, і тепер похибка 11 – 27% - є неприйнятною.

Богдан Соколовский Богдан Соколовский , Экс-уполномоченный Президента Украины по международным вопросам энергетической безопасности Богдан Соколовский
Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook і Twitter