Перемога А.Дуди у Польщі – сигнал і для України, і для РФ

Перемога на президентських виборах у Польщі Андрія Дуди над нинішнім президентом Броніславом Комаровським насправді є дуже серйозним сигналом і для України, і для Росії, і для ЄС, і для США.

Фото: andrzejduda.pl

Тепер насамперед Польща активніше стимулюватиме Україну до перетворень. При президенті Б.Комаровському Польща була другом України і нашим адвокатом у ЄС. А при президенті А.Дуді Польща буде і адвокатом у світі, і радикальнішим другом України. Очевидно, що українській стороні слід готуватися, зокрема, до відновлення тривалої, безкомпромісної і чесної дискусії про наше спільне минуле. Причому коньюнктурні підходи не пройдуть, оскільки в партії переможця (Право і справедливість) добре володіють історичними фактами, є (як і тепер правляча партія) по-польськи безкомпромісними та неоднозначно трактують окремі українські події. Можна очікувати, що повернуться часи і методи покійного президента Л.Качинського. Зокрема – щодо очистки польського суспільства від кремлівської агентури. Словом: поляки побавилися в лібералізм та повернулися до радикалізму. Хоча, відверто-кажучи, їх лібералізм був корисним і успішним для поляків. Водночас, заради справедливості, треба відверто сказати, що цей лібералізм Б.Комаровського не міг бути без попереднього радикалізму Л.Качинського. А якими стануть результати теперішнього – час покаже.

Не простими, мабуть, будуть польсько-російські відносини. Тут автор не зовсім погоджується з тими експертами, які схильні думати, що президентські вибори у Польщі принесли проблеми Москві. Насправді не так: польські вибори створили більш грунтовну перешкоду для реалізації Росією проблем у Польщі. Не буде творити Москва нових провокацій у Польщі – не матиме проблем. А все, що нав'язала польському суспільству Москва, поляки все-одно відкинуть, зокрема «п'яту колону». І надалі все, що РФ робитиме у світі поза польським інтересом офіційну Варшаву не цікавитиме.

Певних ускладнень можна очікувати в польсько-ЄСівських стосунках. Варшава і без того була досить вимогливою. А тепер стане ще більш прагматичною. Поляки від цього тільки виграють.

Більш контрасними, мабуть, стануть польсько-американські стосунки. З одного боку, Варшава вимагатиме у Вашингтона більш дієвої пропольської позиції як на рівні двосторонніх відносин, так і в НАТО. З іншого – США зможе більш ефективно через Польщу впливати на ЄС. Зокрема, на ФРН.

Богдан Соколовский Богдан Соколовский , Экс-уполномоченный Президента Украины по международным вопросам энергетической безопасности Богдан Соколовский
Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook і Twitter