ГоловнаСуспільствоЗдоров'я

Єдину державну інформсистему трансплантації розроблено, вона готова до запуску - розробник

Упровадження ЄДІСТ дозволить точно розрахувати потребу на імуносупресію і на трансплантацію в цілому.

Єдину державну інформсистему трансплантації розроблено, вона готова до запуску - розробник
архивное фото
Фото: facebook.com/pg/KovelMTMO1993

Запуск Єдиної державної інформаційної системи трансплантації (ЄДІСТ) необхідний для забезпечення прав пацієнта на своєчасну та в порядку прозорої черговості трансплантацію органів, сказала голова комітету медичного права Асоціації правників України Марина Слободніченко на пресконференції в агентстві "Інтерфакс-Україна" в п'ятницю.

При цьому юрист зазначила, що ЄДІСТ готова до запуску, її прийняло на тестування Міністерство охорони здоров'я у травні 2019 року.

"Для повноцінного впровадження системи трансплантації в Україні потрібні дві складові - єдиний реєстр пацієнтів (лист очікування) і донорські органи. При цьому єдиний лист очікування не працюватиме, доки не буде впроваджено ЄДІСТ, а донорські органи не з'являться, доки не буде впроваджено діагностику смерті мозку. Але в цьому напрямку є позитивні зрушення. ЄДІСТ уже розроблено та передано для тестування в МОЗ, а щодо діагностики анонсується, що кількість таких випадків зростає", - сказала Слободніченко.

Вона наголосила, що впровадження ЄДІСТ дасть змогу точно розрахувати потребу на імуносупресію і на трансплантацію загалом.

На думку Слободніченко, медзаклади з відділеннями інтенсивної терапії в процесі автономізації мають передбачити працевлаштування трансплант-координаторів.

"Якщо в штаті медзакладу з наявністю відділення інтенсивної терапії не буде трансплант-координатора, він не матиме можливості оперативно вносити інформацію до ЄДІСТ про певний орган, який з'явився в результаті діагностики смерті мозку", - сказала вона.

У свою чергу керівник проектів ТОВ "Грін Лайт Корпоративні рішення" (компанія-розробник ЄДІСТ) Руслан Тимошенко повідомив, що розроблена ЄДІСТ "повністю відповідає вимогам законодавства й технічного завдання, що висуваються для створення цієї системи".

При цьому він зазначив, що систему можна додатково налаштовувати під зміну вимог МОЗ, якщо вони уточнюватимуться і ставитимуться.

"У системі є алгоритми налаштування під вимоги замовника, яким є МОЗ. Система дасть змогу використовувати її багато років. Вона може динамічно змінюватися і відповідати вимогам часу", - сказав він.

Крім того, Тимошенко повідомив, що МОЗ уже підписало договір про розробку технічного завдання на створення Комплексної системи захисту інформації (КСЗІ) в ЄДІСТ.

"Міністерство охорони здоров'я підписало договір про розробку технічного завдання зі створення КСЗІ. Щойно це відбудеться, можна буде стверджувати, що персональні дані пацієнтів будуть захищені", - сказав він.

Експерт нагадав, що ЄДІСТ має вісім реєстрів - реєстр закладів охорони здоров'я, що надають медичну допомогу із застосуванням трансплантації; реєстр трансплант-координаторів; реєстр рішення особи про надання згоди або незгоди на посмертне донорство або призначення повноважного представника; реєстр згоди осіб на вилучення анатомічних матеріалів для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів із їхнього тіла; реєстр анатомічних матеріалів людини, призначених для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів; реєстр живих донорів; реєстр одержувачів; реєстр осіб із трансплантованим анатомічним матеріалом. Також розроблено модуль пошуку пар донор-реципієнт і WEB-портал, через який можна дати згоду або незгоду на посмертне донорство.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram