ГоловнаПолітика

Шокін запропонував ввести систему індикаторів для оцінки діяльності НАБУ

"Логічно запитати: яким чином незалежна комісія аудиторів буде перевіряти НАБУ?"

Шокін запропонував ввести систему індикаторів для оцінки діяльності НАБУ
Фото: LB.ua

Генеральний прокурор України 2015-2016 рр. Віктор Шокін закликав впровадити систему індикаторів для прозорої оцінки діяльності Національного антикорупційного бюро України.

Про це він сказав напередодні засідання комітету Верховної Ради України з питань запобігання та протидії корупції, на якому обговорюватимуть кандидатури в аудитори НАБУ, повідомляє УНН.

За його словами, тільки затверджені стандарти оцінювання дозволять вивести це питання з політичної площини. "Увага народних депутатів, громадськості та журналістів має бути зосереджена не тільки на кандидатах в аудитори, що, звісно, дуже важливо, але і на принципах і засадах, за якими буде проводитися перевірка НАБУ. А головне - за якими конкретно критеріями буде зроблено висновок про роботу антикорупційного бюро", - зазначив Шокін.

Він наголосив, що зараз ніяких затверджених стандартів і механізмів перевірки НАБУ немає. "Тому логічно запитати: яким чином і за якими критеріями незалежна комісія аудиторів буде перевіряти НАБУ? За кількістю порушених справ? За кількістю справ, переданих до суду? За сумою повернутих активів? За обсягом і обґрунтованістю використання державних коштів або ще чимось? Якщо немає чітко визначених індикаторів оцінки, то весь цей аудит може звестися до суб'єктивізму, а це - перша передумова для маніпулювання і тиску на незалежний слідчий орган. У такій ситуації є ризик, що НАБУ може стати заручником політичних баталій", - зазначив Шокін.

"Ні справи, ні кількість підозр або затримань не може дати повну оцінку реальної роботи. Як слідчий можу сказати, що одну справу можуть розслідувати і передати до суду через місяць, а розслідування іншої може зайняти рік або більше. Тому важливо оцінювати роботу слідчих у комплексі, враховуючи не тільки кількісні, але і якісні показники: далі, наприклад, ритмічно розслідується кримінальне провадження, проведені всі необхідні експертизи, обшуки, допити, наскільки кваліфіковано, своєчасно і повно вони проведені. Незважаючи на це, слід впровадити чітку систему індикаторів для прозорої оцінки діяльності НАБУ", - зауважив Шокін.

"Дайте НАБУ показати результат. Саме чіткі критерії перевірки дозволять вивести це питання з політичної площини", - додає він. Шокін також прокоментував питання статусу зовнішнього аудитора: "Якщо мова не тільки про перевірку бухгалтерії, а й про якість розслідування, то члени комісії повинні однаково добре орієнтуватися не тільки в міжнародному, а й в українському кримінальному та кримінально-процесуальному законодавстві. Можливо, в перспективі потрібно переглянути підхід, за яким на місце аудиторів розглядають тільки іноземців. Я впевнений, що в Україні є справжні патріоти і кваліфіковані фахівці, в тому числі молоді, які зможуть об'єктивно і незалежно оцінити роботу НАБУ".

Шокін під час перебування на посаді генерального прокурора України створив Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру, завдяки чому було запущено повноцінну роботу НАБУ.

Як повідомляли, 13 березня 2017 року він подав позов до Вищого адміністративного суду України з вимогою визнати звільнення незаконним і поновити його на посаді. Свою позицію він аргументує численними порушеннями процедури звільнення.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram