ГоловнаЕкономікаДержава

Книга. "Економіка. Інструкція з використання" Ха-Юн Чанґа

Ця книга не схожа на типові нон-фікшн книги з економіки. Це не історія компанії, не біографія топ-менеджера і навіть не мотивація "встати і робити". "Економіка" Ха-Юн Чанґа скоріше є підручником. Але найцікавішим, найпростішим та найдоступнішим. Ха-Юн Чанґ – корейський економіст, який спеціалізується на проблемах економічного розвитку. Він викладає в Кембриджському університеті, а за консультаціями до нього зверталися Світовий банк та Європейський інвестиційний банк.

Фото: yakaboo.ua

Навіщо? Чому? Як?

Це перші три запитання, на які Ха-Юн Чанґ дає відповідь. Але питання, навіщо вчити економіку, автор зачіпає побіжно. Бо сама його книга є відповіддю. А от питання, чому НЕ потрібно боятися вивчати економіку, Чанґ розглядає доволі детально, щоб дати зрозуміти читачеві, що його чекає не науковий підручник з фізики чи хімії, а легка подорож у світ економіки.

"Економіка на 95% - це просто здоровий глузд, який навмисне ускладнюють професійними термінами та математикою. Економіка – не єдина царина, яку хочуть зробити складнішою. У будь-якій професійній галузі, де потрібні спеціальні знання, – економіці, слюсарстві або медицині – професійна мова сприяє порозумінню між фахівцями, але ускладнює спілкування із зовнішнім світом".

Свою книгу Чанґ створював як метафоричний міст між власними спеціальними знаннями та зовнішнім світом. Він зробив навіть своєрідну інструкцію, як саме потрібно читати цю книгу, назвавши її "інтерлюдією". Там він дав поради читачам, яких поділив на групи, залежно від того, скільки кожен із них готовий виділити на читання книги, і одразу уточнив, що можна пропускати окремі частини, якщо вони не цікаві, читаючи лише заголовки.

Частина перша. Теорія

Ха-Юн Чанґ намагається знайти власне визначення економіки, виходячи з того, як її розуміють інші автори; він дійшов до того, що "економіка (майже) охоплює життя, Всесвіт та все інше". Але після достатньо гучної заяви Чанґ дає таке визначення економіки, яке і пояснить її значення, і допоможе не втратити зв’язок із зовнішнім світом.

"Економіка вивчає раціональний вибір, тобто вибір на підставі ретельного і систематичного розрахунку максимального досягнення мети за допомогою обмежених ресурсів".

Важливо розуміти, що економіка вчора, сьогодні і завтра може до невпізнанності відрізнятися. Хоча це у деякій мірі гіперболізація, проте все ж розвиток ринків, суспільства та технологій не може не впливати на розуміння економіки. І сьогодні непродуктивно використовувати абсолютно ті ж підходи, що й двісті, сто чи навіть десять років тому.

Фото: Depositphotos/olly18

У рамках сучасної економіки вже не маленькі фірми націлені на підвищення продуктивності праці та ефективності використання певної технології. Зараз конкурентну боротьбу ведуть великі транснаціональні компанії, які з неймовірної швидкістю виводять технології на новий рівень та мають в своєму арсеналі рекламу та розуміння дієвих методів маніпуляції споживачем. Саме через таку різницю у підходах Ха-Юн Чанґ величезну увагу приділяє історії капіталізму.

Він також знайомить аудиторію з різними школами економіки. Для спрощення розуміння та легшого запам’ятовування всі школи разом автор подає як коктейль, а кожну окремо як інгредієнт. Причому, до кожного інгредієнту подаються рекомендації до вживання.

"Попередження про шкоду здоров’ю. У жодному разі не вживайте лише один інгредієнт. Це може призвести до тунельного бачення, спричинити зарозумілість та, у деяких випадках, смерть головного мозку".

Ха-Юн Чанґ закликає поважати кожну із теорій та примножувати їх. Адже разом вони допомагають створити панорамне мислення: розглядають різні питання та аналізують одну й ту ж проблему під різними кутами.

На завершення теоретичної частини автор залишив знайомство із дійовими особами в економіці. І їх набагато більше, ніж здається на перший погляд. Щодо природи людей по Чанґу, то вона неідеальна, але цей факт у сучасній економіці радше плюс, ніж мінус.

Частина друга. Застосування

У цій частині Ха-Юн Чанґ пише про економічне зростання та розвиток, індустріалізацію та деіндустріалізацію. Він доступно пояснює, що таке фінансова система, як вона функціонує, а також торкається принципів роботи банківської системи. Економіст розмірковує про причини та види нерівності та бідності, роботу та безробіття, міжнародну торгівлю и роль держави в економіці. На погляд Чанґа, у деяких випадках держава шкодить господарству та доводить його до катастрофічного стану, інколи ж це втручання навпаки дуже успішне.

Фото: linkis.com

"Держава – це й досі найпотужніший організаційний інструмент, який винайшло людство, а тому великі економічні (й соціальні) зміни без нього втілити доволі складно".

Загалом, все в книзі ілюструється повсякденними прикладами, додаються графіки та таблиці, які полегшують сприйняття інформації. Проте найголовніше, що автор при викладі матеріалу ґрунтується на дослідженнях багатьох економістів, хоча все одно завжди висловлює власне бачення, яким би воно не було, не змушуючи при цьому сприймати його як єдино правильне.

В епілозі книги "Економіка. Інструкція з використання" Ха-Юн Чанґ говорить про те, що хотів показати читачам, як слід осмислювати економіку, як її використовувати та що економіка, насправді, доступна кожному.

Денис ПристайДенис Пристай, Журналист
Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram