ГоловнаЕкономікаДержава

Україна може обійтися без вугілля з окупованих територій, - директор компанії "ЕРУ"

Рано чи пізно "керівники" НКТ прийдуть домовлятися, вважає Андрій Фаворов.

Україна може обійтися без вугілля з окупованих територій, - директор компанії "ЕРУ"
Фото: business-tv.com.ua

Рішення про блокаду окупованих територій не буде мати катастрофічних наслідків для економіки України, однак для цього уряд має прискорити хід реформ в енергетичній галузі і, зокрема, дозволити імпорт електроенергії. Про це під час дискусії в Українському кризовому медіа-центрі заявив директор компанії "Енергетичні ресурси України" Андрій Фаворов, пише "Капітал". 

Він вважає, що в результаті блокади і Донбас і Україна потрапили у важку ситуацію, проте у Києва є значно більше можливостей вийти з неї з мінімальними втратами.

"На неконтрольованій  території "низьколетюче" вугілля, (грубо кажучи, антрацити і "тощаки"). Воно не має ринкової вартості. Бо за технічними параметрами відсотків 85-80 вугілля, яке видобувається на цій території, може бути використане тільки українською енергетикою", - нагадав директор компанії "ЕРУ".

Через це, на його думку, бойовикам не вдасться замінити український ринок російським. Тим паче, що місцеві вуглевидобувні регіони більш ніж в змозі самостійно покрити всі потреби Російської Федерації.

Водночас, нагадав Андрій Фаворов, не тільки Донбас залежить від України, але і Україна від Донбасу - приблизно половина потужностей в Україні розраховані на низьколетюче вугілля. І якщо блокада триватиме, то Україні доведеться шукати заміну цьому вугіллю.

"Максимізація навантаження "Енергоатому", гідроенергетика і збільшення навантаження на електростанціях, що працюють на альтернативному вугіллі, дозволять мінімізувати обсяг імпорту. За моїми відчуттями, доведеться імпортувати близько 2-2,5 мільйонів тонн низьколетючого вугілля", - зазначив він.

Андрій Фаворов вважає, що Україна повинна вже зараз почати готуватися до наступного опалювального сезону, не розраховуючи на постачання вугілля з неконтрольованих територій.

"Сам факт підготовки зробить патову ситуацію для тих, хто контролює вугілля в НКТ. У них величезна кількість вугілля, і вони нічого не можуть з ним зробити, не можуть нікуди вивезти. Адже це вугілля досить витратне. Щоб шахта продовжувала функціонувати потрібна електроенергія, потрібна подача води. Це живий організм. Тому, питання в тому, помруть ці шахти назавжди чи все-таки "керівники" НКТ прийдуть домовлятися? Я думаю, що вони рано чи пізно прийдуть домовлятися", - вважає директор Енергетичних ресурсів України".

Глава компанії переконаний, що Україна може використовувати сформовану ситуацію на свою користь для отримання реальної енергетичної незалежності. Але для цього уряд має бути готовим до нестандартних рішень. Зокрема, Андрій Фаворов пропонує розглянути питання імпорту не вугілля, а відразу електроенергії.

"Кожна загроза - це і можливість... Чому ми весь час говоримо про імпорт вугілля і наскільки це дорого, але чому ми не говоримо про постанову НКРЕ, яка дозволила б імпорт електроенергії? У нас величезний потенціал: з Білорусі майже 1000 мегават, з Молдови ми можемо мегават 500 імпортувати, з Європи 600-800. Давайте просто порівняємо ціну. Навіщо імпортувати вугілля, доставляти його до електростанцій і конвертувати в електроенергію? Скільки коштує просто імпорт електроенергії? Я впевнений, що це буде набагато дешевше, але голова НКРЕ завжди замовкає, щойно йому ставлять це запитання і відмовляється його навіть обговорювати. Тут не потрібно ніякого законодавчого забезпечення, потрібна просто постанова НКРЕ, яка дозволить імпортерам конкурувати в цінових номінаціях за ДП "Енергоринок", - зазначив він.

Як приклад керівник компанії "ЕРУ" навів ринок газу, який на сьогодні є найпрозорішим і зрозумілим для промисловості.

"Ринкові механізми як на ринку землі, так і на ринках металургії, електроенергетики або на ринку вугілля, - це те, що дозволить нам провести реформи. І тут питання політичної волі і сміливості", - вважає Андрій Фаворов.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram