Так децентралізація чи централізація?

Зараз популярно серед високопосадовців поговорити за децентралізацію, навіть готуються відповідні зміни до Конституції. Проте попередній аналіз проекту Держбюджету на 2016 рік вказує на протилежне…

Проведена «фінансова» децентралізація кардинально не змінює ситуації порівняно із 2015 роком. При цьому, понад 25% єдиного податку планується вилучати до доходів державного бюджету – 3,5 млрд. грн.. Зараховуватиметься у пропорціях:

- 25% - до державного бюджету (60% на території м. Києва);

- 30% - до обласного бюджету;

- 45% - до бюджету самоврядування (40% до бюджету м. Києва).

В 2015 році 100% єдиного податку зараховується до бюджетів місцевого самоврядування.

Передбачається 100% фінансове забезпечення ПТУ і технікумів за рахунок коштів обласних бюджетів і бюджетів міс обласного значення без додаткового виділення фінансових ресурсів з державного бюджету (орієнтовно – 9,0 млрд. грн.).

Передбачається співфінансування підготовки кадрів у вищих навчальних закладах І-ІІ рівнів акредитації (50% видатків за рахунок субвенції, 50% - місцеві бюджети) – 2,0 млрд. грн. – додаткового обтяження місцевих бюджетів.

Державний фонд регіонального розвитку на 2016 рік визначено в обсязі 4,65 млрд. грн. та субвенція на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад – 1,0 млрд. грн. – визначені по спеціальному фону, за рахунок надходжень від конфіскованого майна (ненадійне джерело фінансового забезпечення). Це порушує вимоги Бюджетного кодексу (стаття 24-1 – 1% доходів загального фонду).

Прямі міжбюджетні відносини із державним бюджетом передбачається для 159 бюджетів об’єднаних територіальних громад. Однак, як мінімум 40 таких об’єднаних територіальних громад створені не відповідно до закону і перспективному плану формування територій об’єднаних громад.

Андрій Павловський Андрій Павловський , Експерт з питань соціальної політики
Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram